Jelikož jsem zaznamenal zvýšený zájem o tuto léčivou houbu, zpracoval jsem o ní nějaké údaje.
Kefírová kultura pochází z Kavkazských hor a také z Tibetu. Nazývá se různými názvy jako Tibetská kefírová houba, kefírová zrna, chrchlíky, kefírky…
Kefír je kvalitnější než kupovaný, není chemicky upravený a je plný živých baktérií. Reguluje trávící a zažívací procesy a tím pomáhá tělu zvýšit imunitu. Obsahuje kefírové kultury, které pomáhají udržovat v rovnováze střevní a žaludeční mikroflóru. Kefír je vhodné užívat, pokud trpíte častými chřipkami, záněty různého druhu, nástudy, pokud trpíte trávícími a zažívacími problémy, ekzémy, po léčbě antibiotiky a podobně…Kefír zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například kasein a laktózu v mléce, a proto ti, pro koho je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry. Reguluje obranné látky organismu, léčí nemoci nervů, léčí žaludeční a střevní onemocnění, průjem, zácpu, léčí choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách, léčí onemocnění žlučníku, dvanácterník a hojí vředy, léčí ledviny a kontroluje močové cesty, nemoci krve, vyrážku, ekzémy, houba vyvíjí antibiotika a hojí záněty organizmu.
Příprava
Po koupi houbiček je vložte do zavařovací sklenice 700 ml s plechovým nebo UH šroubovacím uzávěrem (BEZ OPLACHOVÁNÍ chlór ve vodě ji může zabít!) a zalijte mlékem tak do půlky sklenice. Tzn. 7 ks houbiček na cca 350 ml mléka. Nechte v pokojové teplotě stát. Občas je můžete lehce promíchat plastovou lžící. Důležité je, aby dýchaly, proto musí být víčko na horní hraně závitu. To docílíte tím, že víčko pomalu jakoby odšroubováváte a v místě, kde spadne níže je ten správný bod, na kterém víčko necháte povolené. Do 2 dnů je kefír hotov (dole ve sklenici bude syrovátka, houbičky s hustým kefírem navrchu), vše scedíte přes plastový cedník a pak už se postup pořád jenom opakuje. Protože vám budou houbičky rychle růst, můžete je rozdělit na půl (asi po 14 dnech) a zdvojnásobit množství mléka (pořídit si větší sklenici). Důležité je aby stály ve stínu. Nesmí přijít na slunce!
Jaké mléko?
Na kvalitě mléka také hodně záleží. Čím kvalitnější bude, tím hutnější a chutnější kefír budete mít. Kvalitní mléko prospívá i houbičkám, používejte plnotučná, nebo polotučná - nevhodná jsou mléka trvanlivá v krabicích, která kromě názvu již nemají s mlékem mnoho společného… Mléko může být kravské i kozí.
Zdraví prospěšná spotřeba je alespoň půl litru kefíru denně
Překapáním kefíru přes plátno budete mít vynikající tvaroh, vhodný k léčení dle Dr.Budwig http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1496 či do pomazánek a nebo na sladko s jogurtem a ovocem
Jogurt vznikne překapáním přes husté sítko nebo gázu (jemnější-po sletí kefíru necháme klesnout sirovátku a vrch odebereme).
Jedete-li pryč a nechcete, aby vám houba uhynula, je možné ji vložit v troše mléka do chladničky. Její růst se vlivem nižší teploty zpomalí a takto vydrží asi 1týden. Údajně ji lze i zamrazit na delší dobu a pak opět vložit do mléka - nemám vyzkoušeno!
Všem přátelům z tohoto fóra ji mohu dodat za směšnou cenu 50Kč (+poštovné). Zašlete kontakt přes SZ (soukromou zprávu).