Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Relax u kávičky II - pokračování

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Vločky...

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:... vyžaduje to spec. makroobjektiv nebo upravený mikroskop....a při focení vám bude vždycky zima :pivko: martin11 :D
A stačí u toho párkrát vydechnout a máš po vločkách. :D

Bylo by nádherné vyvinout simulátor, který by podle zadaného průběhu teploty a dalších parametrů vykreslil vznik sněhové vločky... Zní to jako fantazie, ale úplně nemyslitelné by to nebylo. Bylo by potřeba ale o vodě zjistit víc a hlavně pochopit (a umět si představit!), proč jsou její krystalky vždy plošné, když přirozenější by se mohlo zdát spíš více prostorové rozložení hmoty (pod principem uspořádání částic s co "nejnižší energií")...


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od cimirek »

martin11 píše:... vyžaduje to spec. makroobjektiv nebo upravený mikroskop...
Tady je popis jeho techniky - "co dům dal"
http://chaoticmind75.blogspot.cz/2013/0 ... oting.html


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od martin11 »

pro cimirek +1 :good:

...no jasně...kouzelný bastl fotoaparát...ta izolepa je impozantní ale účelná :good:

...neznalcům přiblížím problém...vylepšení....na objektivy existují t.zv reverzní kroužky t.j. žeobjektiv připojíte k aparátu obráceně a pak z toho máte makro jako když vyšije, nejako mezikroužky a bez ztráty světelnosti objektivu....sice vám nic nefunguje...tedy automatika ale u lepších aparátů stejně fotíte na manuál...majitelům zrcadlovek doporučuji....úžasné udělátko...a zadarmo...tedy skoro...jen ten revezní kroužek se musí koupit :idea: nebo udělat, o čež silně pochybuji, páč závit nemáte a bajonet je složitý...i kydž třeba La :bye: by to asi zvládl :pivko: martin11 :D

odkaz výše stojí pro zájemce o makro foto za prostudování :idea: :good:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Focení vloček ...

Příspěvek od A(&F) »

to Martin11
martin11 píše:vyžaduje to spec. makroobjektiv nebo upravený mikroskop....
... promiň :oops: Marťas, ale myslel jsem, že odkaz na "jeho vercajk k focení", nelze přehlédnout (je totiž v "oblíbených", hned vpravo nahoře na titulce, kterou jsem sem dal na předchozí stránce) ... :D ... naštěstí Ti ji cimirek "vypíchnul" ... :) ... dobrá, dobrá, já se pro příště polepším ... ;) ... :pivko: ...

to Adam ...
adam.benda píše:Bylo by nádherné vyvinout simulátor, který by podle zadaného průběhu teploty a dalších parametrů vykreslil vznik sněhové vločky... Bylo by potřeba ale o vodě zjistit víc .....
... Adame, ty snílku jeden ... :D ... pro takovýto simulátor toho o vodě víme žalostně málo ... a obávám se, že v této oblasti se ještě dlouhá desetiletí lidstvo nic nového závratného nedoví (tedy pokud se nám to "tajemství vody" vůbec kdy podaří rozluštit ... ;)) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Pár vtípků pro trabantisty ...

Příspěvek od A(&F) »

... pár vtípků pro trabantisty ... byť některé už tu proběhly a hlavně, místní "trabatntisté" (Martin11 a Poota) je už určitě znají ... :D ...

Jak se řekne Trabant japonsky??? Harashito.
Co je Trabant s kalkulačkou v kabině??? Odpověď NDR na Knight Ridera.
Proč majitelé trabanta jdou po smrti rovnou do nebe??? Protože peklo si již prožili na zemi.
Proč se nemontují do Trabantu pásy??? Protože jeden jeho řidič se kdysi zapomněl odpoutat a vběhl i s vozidlem do tramvaje.
Jak nazvete Trabanta se dvěma výfuky??? Kolečko.
Jaký je rozdíl mezi dveřmi Trabanta a ženskými ústy??? Žádný. Když je chceš zavřít, musíš pořádně třísknout.
Kdy dosáhne Trabant svojí nejvyšší rychlost??? Když je odtahován.


... ;) ... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od martin11 »

:enaughty: Poota už Trabiho nemá, takže jsem jedinej tady, takže .....já ti dám ..HARASITO 8) ...jen počkej zajíci :devil: ....hyn sa ukáže....m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od la »

Hadí muž ;) 8) protáhne se tenisovou pálkou.

https://www.facebook.com/video/embed?vi ... 1601057839


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Mandelinková propaganda ...

Příspěvek od A(&F) »

... když už jsme se Slávkem načali otázku "biodiverzity", tak potom nemožno opominout "Mandelinku - Amerického brouka", největšího nepřítele poválečných let ... :D ...
Obrázek

Obrázek

... no, a jak jsem tu před pár dny zmínil Ondřeje Sekoru, tak ten "taky přispěl" ... "k boji" ... :evil: ...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
(zdroj: http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2007110021)

... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ... :roll: ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... tak co, najde se mezi přítomnými někdo, kdo zažil "mandelinkovou brigádu"?? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Focení vloček ...

Příspěvek od adam.benda »

A(&F) píše:
adam.benda píše:Bylo by nádherné vyvinout simulátor, který by podle zadaného průběhu teploty a dalších parametrů vykreslil vznik sněhové vločky... Bylo by potřeba ale o vodě zjistit víc .....
... Adame, ty snílku jeden ... :D ... pro takovýto simulátor toho o vodě víme žalostně málo ... a obávám se, že v této oblasti se ještě dlouhá desetiletí lidstvo nic nového závratného nedoví (tedy pokud se nám to "tajemství vody" vůbec kdy podaří rozluštit ... ;)) ...

... :bye: ... Anri ...
No, já bych zas až tak zle neviděl. :) Tedy přesněji, velká tajemství vody asi rozluštíme až za dlouhý čas přesně jak píšeš, ale konkrétně záležitost vzniku sněhové vločky a jejího tvaru... ...tam to vnímám tak, že mi chybí vlastně jenom pár střípků do skládačky. :D Sice jsou to střípky dost zásadní, ale v tomhle to zase až na tak kolosální snílkování nevidím... ;)


Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

Kanadský dřevorubec

Příspěvek od martinq »

Dobrá práce :)
drevorubci.gif
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Focení vloček ...

Příspěvek od martin11 »

adam.benda píše:
A(&F) píše:
adam.benda píše:Bylo by nádherné vyvinout simulátor, který by podle zadaného průběhu teploty a dalších parametrů vykreslil vznik sněhové vločky... Bylo by potřeba ale o vodě zjistit víc .....
... Adame, ty snílku jeden ... :D ... pro takovýto simulátor toho o vodě víme žalostně málo ... a obávám se, že v této oblasti se ještě dlouhá desetiletí lidstvo nic nového závratného nedoví (tedy pokud se nám to "tajemství vody" vůbec kdy podaří rozluštit ... ;)) ...

... :bye: ... Anri ...
No, já bych zas až tak zle neviděl. :) Tedy přesněji, velká tajemství vody asi rozluštíme až za dlouhý čas přesně jak píšeš, ale konkrétně záležitost vzniku sněhové vločky a jejího tvaru... ...tam to vnímám tak, že mi chybí vlastně jenom pár střípků do skládačky. :D Sice jsou to střípky dost zásadní, ale v tomhle to zase až na tak kolosální snílkování nevidím... ;)


:bye: ještě se vrátím k tematu ....sněhová vločka. Všeobecně se praví, že nejsou dvě sněhové vločky stejné.
Když vzniká tato vločka za určitých podmínek a ihned vedle vzniká jiná, tak mají stejné podmínky a přesto jsou jiné. Budeme-li mít simulátor, tak jistě v tomto simulátoru za stejných podmínek "stroj" vymyslí tvar a za stejných zadaných podmínek vykreslí stejnou vločku.
Vezměte si kružítko udělejte si šestiúhelník, to je základ každé vločky. a následně se dá do tohoto prostoru nakreslit - narýsovat nekonečně mnoho pravidelných šesti-útvarů. na papíru jste ve 2D v praxi to navíc bude ve 3D, když orýsujete kouli jejím poloměrem. proč k té kristalizaci zakto dochází "nevíme". myslím si, že to je důsledek / ta různost vloček/ nečistot ve vodě, která způsobuje rozmanitou kristalizaci. Pravděpodobně "stejné" vločky by vznikly jen u absolutně čisté vody, ale tak je jak známo téměř nevyrobitelná. I ta nejčistčí má vždy "něco " navíc. a to navíc asi bude způsobovat rozmanitost při tvorbě vloček. čistá H2O je navíc velmi "hladová" a rozpouští-žere doslova všechno. takže když v celé vločce bude jen jeden atom jakékoliv příměsi čehokoliv-jakéhokoliv prvku tak dostaneme nějaký tvar kristalu, když tam už bodou dva atomy stejné jakosti, tak to bude kristalizovat zcela jinak. Základ je , že nevíme jak vypadá kristal absolutně čisté vody.
Tuto úvahu berte jako úvahu Drontovskou, tudíž nevědeckou :good: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

trochu jiná paleta z Bratislavy

Příspěvek od martinq »

Bratislavský MHDpaletoboardista - Tomáš Moravec.



Je vidět, že když přestanou jezdit tramvaje a vlaky, lidi si velice rychle poradí :)


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od Magneto »

Zdarec všem,
taky bych chtěl ještě něco k těm sněhovým vločkám...v podstatě souhlas s Martinem, snad jen na doplnění a trochu spekulace:
Vodní pára, která stoupá vzhůru do oblak v přírodním koloběhu vody, si myslím, že je zcela čistá, jako při destilaci.
Nečistoty do sebe pochytá až po zkondenzování na vodu cestou k zemi.
Někde jsem četl, že základem každé vločky je prachová částice.
Různé prachové částice = různé vločky.
Tak mě napadá, jestli by bez toho prachu vůbec nějaká vločka vznikla? Možná by zůstalo jen u nejjednodušších krystalů a žádné složitější struktury by se nevytvořily...
Toliko moje nevědecká domněnka
Zdraví :o)
Magneto


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Focení vloček ...

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:... Když vzniká tato vločka za určitých podmínek a ihned vedle vzniká jiná, tak mají stejné podmínky a přesto jsou jiné. Budeme-li mít simulátor, tak jistě v tomto simulátoru za stejných podmínek "stroj" vymyslí tvar a za stejných zadaných podmínek vykreslí stejnou vločku. ...
Martine, ty dvě sněhové vločky vedle sebe ale nikdy nemají stejné podmínky (a tak je ani případný simulátor nevykreslí stejně) :) Hodnota teploměru na verandě je jedna věc, ale fundament (aerosol / vodní pára), jeho množství a momentální rozmístění v prostoru, případná blízkost oných prachových částic, které vzpomíná Magneto, nebo přítomnost jiných vodných částic, drobné kolísání teploty lehoučkými vánky, které skoro ani nepostřehneme a "několik" dalších parametrů dává dokupy vždy odlišné podmínky pro každou rodící se sněhovou vločku...
Magneto píše:... Někde jsem četl, že základem každé vločky je prachová částice. ...
Vidím to tak, že přítomnost prachové částice může zásadně podpořit tvorbu vločky a zásadně ovlivnit její tvar. Nejedná se ale o nutnou podmínku pro tvorbu vločky.


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Relax u kávičky II - pokračování

Příspěvek od django1 »

Bez jader ( prachových ) nedochází ke kondenzaci a tím pádem ani ke krystalizaci. To máme ( lidi ) ověřené.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“