Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Free Energy - Volná Diskuze

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

beldy píše:Ono v prirode je to zariadene tak, ze vsetko vzdy je v rovnovahe. Ak sa nam zda ze nieco v rovnovahe nieje, tak treba len hladat, ono sa vzdy nieco najde, co tu rovnovahu doplni na rovnovazny stav...

&^$%)* :bhead: :evil: :help:

Zkusím to ještě jednou a trochu jinak.

Vše, co zde bylo popsáno jako jaksi převážená kola fungují na principu lineárních závislostí. Proto jsem ochoten zbaštit ten můj komp a jeden výtisk Newtonovy Principia, že nic z téoho nikdy samoběžné nebude.

Ale, jsou ještě mechanické principy jejichž závislosti jsou nelineární. Jedním klíčovým pro pochopení jak sestrojit například gravitační motor, jsou "inertial drives" = setrvačné pohony.
Setrvačný pohon je udělátko, které se dokáže pohybovat bez závislosti na prostředí, tedy jmenovitě bez závislosti na tření mezi udělátkem a třeba podložkou, nebo vzduchem, nebo vodou atd. Takové udělátko nepotřebuje jakýsi náhon na kola, nebo vrtuli atp. a tluče po makovici Newtonův zákon akce a reakce "podle laických představ". Ve skutečnosti ho nebije, ale využívá nelineárního nárůstu síly. Nastudujte si. Fungujou a fungovat musí.

Nelineární závislost se odehrává například u odstředivé síly. zatímco roztáčení danné masy na daném rádiusu o daný počet otáček danou silou je lineární záležitost, odstředivá síla narůstá nelineárně, ba přímo exponenciálně s otáčkami. Clem, Schauberger.

Další nelineární závislostí je akcelerace, což je v podstatě příčina nelineárnosti odstředivé síly, je exponenciální nárůst síly s proti krácení dráhy akcelerace. Vysvětlím to spíše na deceleraci, ta je víc jasná. Zkrátíme-li dráhu decelerace danné masy o danné rychlosti na polovinu, řekněme 1/2cm oproti 1 cm, naroste síla 2 na druhou. Zkrátíme-li čas decelerace stejné masy o stejné rychlosti na 1/4 cm, naroste síla 4 na druhou atd umocněnou geometrickou řadou. Proto kulka, jak bude jistě vědět Půta, která byla vystřelena z hlavně pušky nadělá zatracené škody, pokud se zpomalí, řekněme nárazem o svalstvo během průniku prvním centimetrem svalstava, podstatně rychleji než byla zrychlena během prvního centimetru při průchodu hlavní, což se přesně děje.

Jako dodatečný element je dobré se pozastavit nad sčítáním sil, tedy u gravitačních motorů, které působí souběžně s gravitací, po a proti, a souběžně s gravitací po, ale v jakémkoli úhlu jiném, než přímo proti. Zde se projeví nesmírná důležitost uložení síly decelerace do setrvačníku, protože setrvačník, na rozdíl od přímého dolu a nahoru neztrácí polohovou energii a jeho moment (nemyslím tím newtonovské momentum) se dá převést zase na akceleraci tělesa doů, do strany a kdekoliv mezi.

Mluvě o energii, snad se konečně najde někdo, kdo ocení závislosti sil v systému fontány nikoliv v závislosti na jméně pána Newtona, ale v závislosti na neodiskutovatelném faktu. Zde mluvím o mém vlákně F=ma. Vzorec pro výpočet energie, a to je zase prosím Newton, je totiž platný i pro sílu kromě změny znaménka F oproti E. Dá se říci, že co se akcelerace týče, E=F a Newton i Anjnštajn si můžou podat ruce a skočit spolu do rybníka, i když Newton bude vždy stát Ajnštajnovi na makovici a celkem volně dýchat.

Co se týče fontány, rozdíl mezi výškou hladiny nádrže a vrcholu fontány není danný až tak moc ztrátami na tření, jako ztrátou tlaku vodního sloupce v nádrži nad otvorem fontány, nebo vstupem do fontány, tedy vodotrysku samého. Vzhledem k tomu, že jde o nějakých 10% skutečný rozdíl, lze si uvědomit, že sloupec vody kolem "víru" ztráty statického tlaku nad vstupem fontány stále tlačí, i když stranově na sloupec ztráty tlaku a dodává gravitační sílu, jaksi statickou a průběžnou, čti třeba energii, propadajícímu se sloupci řekněme vody. Proto se to eventuelně taky voda začne točit. Pokud se roztočí díky Coriolis síle, pak příslušně podle směru severní a jižní zeměpisné výšky, ale dá se to přetočit na druhou stranu a i když hůře, pořád to fachá na udělenou orientacií rotace.

Takže, s přebalancovaným kolem ať si hrají Ti, kdo na to mají zbytečný čas. Pokud se někdo vážně chce zabývat gravitačním motorem, nebo odstředivýkm motorem, je k tomu potřeba nelineární přístup a poněkud složitější matika a porozumění toho, jak věci mechanické fungují.

Buky... Tvůj (no vlastně naučený) vzorec na rovnoramenné páce se stejnými závažími je ignorantská ptákovina. Drž to rameno na svém rameni coby pivotu a strašně rychle se přesvědčíš, že odečítat váhu levé strany (masy) od pravé strany (masy) je ignorantský blábol, protože tato rovnice ignoruje holý fakt, že síla obou mas působí na pivot váhy F1 + F2. Je Ti to jasný? Celá takzvaná moderní věda není o ničem jiném, než o vybíravém ignorování naprosté většiny souvztažných faktů za pomoci naprosto neadekvátních kupeckých počtů, ať už jakkoliv složitých, nebo "elegantních" :ptrain:

A to jsem vypral, uvařil si večeři, nacpal se a připravil 40kg tranďák (holá střeva) na přepravu na impregnaci a umyl nádobí, mezi 18.14 a teď, tedy 21.32.

Čas je mi tou nejvzácnější "comodity" ??? (snad "surovinou")

:D Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

Slavek Krepelka píše: Proto jsem ochoten zbaštit ten můj komp a jeden výtisk Newtonovy Principia, že nic z téoho nikdy samoběžné nebude.


Buky... Tvůj (no vlastně naučený) vzorec na rovnoramenné páce se stejnými závažími je ignorantská ptákovina. Drž to rameno na svém rameni coby pivotu a strašně rychle se přesvědčíš, že odečítat váhu levé strany (masy) od pravé strany (masy) je ignorantský blábol, protože tato rovnice ignoruje holý fakt, že síla obou mas působí na pivot váhy F1 + F2.
To Slavku, tak si ten svůj komputer připrav do stravitelného stavu :D
Bavíme se o rovnováhe sil na rovnoramenné páce a ne jakou silou působí součet závaží i samotné páky na mou krkovici.
Souhlasím, že veškeré zařízení zastane z důvodu nastávající rovnováhy sil, snad výjimku tvoří obíhajíci planety (odstredivá = dostredivá síla)

Já jsem na 99,9% procenta přesvědčen, že samoudelátko postavit možné je a to z důvodu vlastních experimentálních skušeností a jak to dám do kopy s vlastní teorii o silách, tak mi to do sebe celkem slušně zapadá.

A na závěr:1. Ak mám na rovnoramenné páce dvě rovnaká závaží, jde o rovnováhu sil ? ANO - NE.
2. Ak budu mít na rovnoramenné páce dvě závaží o různé hmotnosti, tak se dá páka do pohybu ale nakonec zastane. O jakou pak rovnováhu sil jde ?

V detajlech se skrývá ďábel :devil:


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od huhu »

buky píše: 2. Ak budu mít na rovnoramenné páce dvě závaží o různé hmotnosti, tak se dá páka do pohybu ale nakonec zastane. O jakou pak rovnováhu sil jde ?

V detailech se skrývá ďábel :devil:
To už jsme probírali v gravitačních motorech a ztroskotali jsme na tvém odporu k vektorům
jenže nějak se ty veličiny musí popsat, aby tomu rozuměli všichni stejně. Nemožeme šici hutoreť po svojimu.....


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

huhu píše: To už jsme probírali v gravitačních motorech a ztroskotali jsme na tvém odporu k vektorům
jenže nějak se ty veličiny musí popsat, aby tomu rozuměli všichni stejně.
A co jako vektor, to je co za veličinu, nakonec i tak skončíme na potenciální a kinetické energii :D

Máš rovnoramenní váhu na které: 1. Máš dvě stejná závaží.
2. Máš dvě různá težká závaží.

V obou pŕípadech jde o rovnováhu sil a přece se chovají různě z hlediska pohybu resp. když na jedno závaží zapůsobím vnejší silou. Mám tomu rozumět tak, že není rovnováha jako rovnováha?
Máš přítomnou: Gravitaci, tíhovou sílu Fg (závaží) a rovnoramenní páku.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od huhu »

musíš vyšetřit výslednici sil ; na to jsou vektory ; malovat je nemusíš, počítají se přes goniometrické funkce
vždy porovnáváš něco k něčemu. závaží bez přítomnosti planety nepůsobí žádnou silou nikam
působení sil závaží na závaží je tak daleko za desetinou čárkou, že ho z výpočtu vynecháš
o pár příspěvků dříve jsem psal o těžišti - ( v angličtině označováno trefněji :CG - center of gravity ( taky dohledáš gůglou na wikipedii ))


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

huhu píše:musíš vyšetřit výslednici sil ; na to jsou vektory ;
vždy porovnáváš něco k něčemu.
Nepotřebuji vektory na to abych určil, že dané zařízení je v klidu protože výslednice sil je 0 a to si dovolím tvrdit, že to není v každém případě.
Ptám se opakovaně: Proč se chová rovnoramenní váha z hlediska narušení rovnováhy sil jinak když jsou na rameni váhy stejné závaží a různe těžká závaží ?
Porovnávaní není zakázáno.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od huhu »

buky píše:.........
Ptám se opakovaně: Proč se chová rovnoramenní váha z hlediska narušení rovnováhy sil jinak když jsou na rameni váhy stejné závaží a různe těžká závaží ?
Porovnávaní není zakázáno.

nechám se podat


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

huhu píše: nechám se podat
Já taky, stále se učím, ale jedno je jisté silová rovnováha ma společné jedno, těleso ostává v klidu nebo v rovnoměrném pohybu.
Avšak, není rovnováha jako rovnováha a položené závaží na stole už není vůbec silová rovnováha, ale tíhová síla Fg, které je stůl vystaven. Jde o statickou silovou interakci mezi planetou a závažím přes gravitační pole.
Naposledy upravil(a) buky dne stř 04 led 2012 14:05, celkem upraveno 1 x.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od Akord »

buky píše:Proč se chová rovnoramenní váha z hlediska narušení rovnováhy sil jinak když jsou na rameni váhy stejné závaží a různe těžká závaží ?
Pokud ti jde o ustálený stav, tak proto, že (zjednodušene) rameno váhy nedelá ve skutečnosti svislý pohyb, ale mírne kruhový. To zpusobí zkrácení ramene a vyrovnání sil pri jiném úhlu, než když je rameno horizontálne. Delají to i váhy, které mají misky vedené svislým smerem, jen je to trochu obtížneji čitelné. Jinak by musel být pohyb trvalý a zrychlený (jako 2 nestejné závažíčka na jedné kladce).


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od Akord »

Slavek Krepelka píše:Nelineární závislost se odehrává například u odstředivé síly. zatímco roztáčení danné masy na daném rádiusu o daný počet otáček danou silou je lineární záležitost, odstředivá síla narůstá nelineárně, ba přímo exponenciálně s otáčkami. Clem, Schauberger.
Další nelineární závislostí je akcelerace, což je v podstatě příčina nelineárnosti odstředivé síly, je exponenciální nárůst síly s proti krácení dráhy akcelerace.
Ježkovy voči, taková pavučina. Nazvat treba kvadratickou závislost "ba prímo exponenciálne", kde je ten exponent =2. Co to je za fyzikální veličina to "roztáčení", když je to jakási lineární funkce.
Jsou 2 základní vzorce pro sílu, setrvačnou a gravitační:
F=m*a , nemení svou povahu že by jednou byl lineární, jindy ne
F=kapa*m1*m2/(r*r), také nemení svou povahu, lineární na hmotnosti, recipročný kvadrát vzdálenosti
Všechny prípady zatím vedou sem a není podstatné, jakou funkční závislost udelá zmena polohy, nebo otáček, lze udelat mechanismus s jakýmkoli funkčním prubehem síly, pri posuvu, nebo pootočení.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

Akord,ano, nebudu se přít, ale ak na chvilku zapůsobím vnejší silou při závažích se stejnou hmotností na rovnoramenní páce a nebude přítomné tření, tak bude s toho dvoumístní kolotoč s rovnoměrným pohybem.

Ale ak bude na rovnoramenní páce jedno závaží těžší, tak půjde o kyvadlo tzn. že se těleso vždy vrátí do původní klidové polohy.


S toho mi vycházejí dve věci a to v podobě dvou druhu silových rovnovážných stavů.
Ak je těleso v klidu a ja na něj zapůsobím v nejší silou, tak:
1. Ostane v rovnoměrném pohybu (bez tŕení).
2. Vrátí se po vychýlení do původní klidové polohy.

Tohle je čistě můj uhel pohledu, nic víc.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od Akord »

buky...rovnomerný pohyb je pouze setrvačný.

Páka se uvažuje vždy jako nehybná, jinak by se muselo počítat s úhlem otočení a kruhovou dráhou konce páky. Takže buď pochopit idealizaci, nebo rozebrat vec na požadované úrovni.

Oba tvé odstavce jsou napsány nepresne. Rovnoramenní váha je také páka, která pootočením mení svou rovnováhu. Takže v ustáleném stavu pusobením síly páka zaujme jiný úhel, až pokud se nedostane do svislé polohy. Totéž se stane se závažím, které je ekvivalentní predešlé síle, tedy vyvolá tíhovou sílu.

Pokud na teleso pusobí síla jeho pohyb muže být (idealizovane) pouze zrychlený. Podle F=m*a. Pokud je "náhodou" rovnomerný, tak se síla podílí na trecí práci, a tím se vyrovná príjem energie s výdajem.
Naposledy upravil(a) Akord dne čtv 05 led 2012 9:39, celkem upraveno 1 x.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od buky »

Mimo téma (offtopic)
Akord.

V dnešnej fyzike funguje všetko ako má a dopracujeme sa aj k slušne presným výsledkom. Môj iný uhol pohľadu na tom nič nezmení. Jediná cesta ako dokázať moje tvrdenie je experiment, ktorý to potvrdí. Iná cesta je množstvo hádok, protirečení a ja už mám žalúdočné kŕče pri predstave ďalej pokračovať.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
Buky, nič si z toho nerob, ja mám otlačený zadok už pri pomyslení, že by som ti mal dačo odpovedať.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako zostrojit samočinné stroje ...

Příspěvek od huhu »

buky píše: Ak je těleso v klidu a ja na něj zapůsobím v nejší silou, tak:
1. Ostane v rovnoměrném pohybu (bez tŕení).
.
Výborně! tleskám ! ještě dvacet let úvah a odvodíš si i další fyzikální zákony.

Nežiju tak dlouho, abych mohl udělat všechny chyby sám.

Proto se poučím z chyb druhých a dával jsem v šesté třídě pozor ;)


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“