Toto je Pánové fajne a jednoduché , a protože ručičkovej měřák je ručičkovej měřák , a protože to budeme potřebovat , (v ten pravý čaš ), a protože každej nemá možnost dražšího digitálního , tak jenom doporučuju . ((měřky taky na setkání budou 4,5x4,5 (sice postarší , ale z voj. Vysílaček , takže kvalita zaručena . ))
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) sao dne čtv 26 úno 2009 14:04, celkem upraveno 1 x.
Protože tyto součástky už běžně nekoupíte , tak veškeré tranzistory , diody a některé IO na těchto schématech jsou dostupné u mě (starej hamoun a velkej sběratel ) a budou se rozdávat v Květnu na setkání , takzvaný raut se součástkama .
Sám velký Jeff a tímto ho zdravím , ale určitě taky přiveze něco ze svých zásob.
>> Velkých zásob
>> Mega zásob
>> Supermega zásob
>> Supermega nevyčerpatelnejch , za jeho života , zásob
>> Super Mega Extra Speciál Nevyčerpatelnejch Zásob .
Raději něco málo , protože kamión už sem teda nevleze Jeffe .
sao píše:Protože tyto součástky už běžně nekoupíte , tak veškeré tranzistory , diody a některé IO na těchto schématech jsou dostupné u mě (starej hamoun a velkej sběratel ) a budou se rozdávat v Květnu na setkání , takzvaný raut se součástkama .
Sám velký Jeff a tímto ho zdravím , ale určitě taky přiveze něco ze svých zásob.
Pokud máš ve svých zásobách GM trubici, tak se o jednu hlásím. zbytek se dá nahradit křemíkama.
krakonos píše:Kdysi jsem o Gaiger-Müllerovi přemýšlel a za Husáka GM trubku nebylo možný sehnat /ani v Myslíkovy/tak kdosi vymyslel místo toho elektronku triodu .
Jseš si jistý, že trioda? Pokud vím, používala se dynoda, ale to je něco úplně jiného. Pokud to jde s triodou, tak mě to zajímá. Nějaké bych určitě doma našel. Ale myslím, že by musela minimálně obsahovat fotokatodu, což většina triod asi nemá.
Nějaké zásoby samozřejmě mám, ty germániáky kdybych neměl, bych asi vůbec nemohl žít, Geiglerovy troubky ale nemám, jinak ostatní součástky jsou běžně dostupné, selenová tužka je náhrada VN usměrňovacích elektronek ve starých čb. televizích, elektrolyt 250 F/6V má správně být 250 mikrofaradů a kondenzátor 2k5/1000V má být správně 2n5/1000V. Přijde mi, že v téhle době nebyl základní jednotkou kapacity Farad, ale pikofarad, 1k znamenalo 1kilopikofarad, přesto že tato doba byla jinak krásná, tohle je přece jen trochu moc.
Takže tyhle tranzistory sice mám a dají se tam použít i jiné typy tehdejších nf Ge PNP tranzistorů, ale na kamion by to nedalo.
Připojím i dvě „novější“ zapojení měřiče radioaktivity. Osobně mám postavený ten jednodušší obvod analogový a na zjištění září/nezáří mi zcela vyhovuje. Tranzistor KC507 se dá v současnosti nahradit typem BC546 – 547 a KF508 pak třeba BD139.
Měnič na vyšší napětí, za GM trubkou zesilovač a pak sluchátko nebo čítač, To se dá sbastlit na koleně, ale kde sehnat tu róru? To je, oč tu běží. Asi bych vynechal ten oscilátor a použil normální trafo na nějakých 500V nebo trochu víc, abych nemusel kupovat baterky, ale tady to má asi fungovat, jako kapesní, což nepotřebuju. Jestli máte někdo doma zbytečnou GM róru, sem s ní.
pepe píše:Ilem zadaj si do googla ,,scintilačné detektory" . Budeš prekvapení jak je to jednoduché . Pepe
Pepo díky, Už jsem to zkoušel,ale nabízí mi to buď popis funkce, nebo samé hotové scintilační počítače za dost vysoké peníze. Stačila by mi jen ta trubka. Ta bižuterie kolem je otázkou pár hodin a šuplíkových zásob.
The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.