Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:...jestli tuto diskuzi čte někdo od Sisifa tak si říká....v lepším případě....booooože to jsou ale mentošové :baby: ....
Martine, ti úzkostliví bambulové Sysifové můžou říkat co chtějí. Jejich přístup a chování je jednou velkou ostudou pro skutečnou (a původní) podstatu vědy. Dnes už je věda zprzněná a zparchantělá, ale kdysi dávno byla vznešená, uctyhodná, moudrá a ušlechtilá. Sysifové akorát všem cpou omezenost a primitivní, mělký pohled na věc. Pohled úzkostlivý jen podle toho vzoru, co je dnes věděcky povoleno. Přitom to, co je povoleno, jsou stejně báchorky a pohádky o tom, jak by to asi mohlo být. A pouze nikdo z těch mudrců nepřišel s lepší pohádkou. O tom to je. Skutečný vědec (moudrý odborník) pochopí, že obavy ze zákona o zachování energie stejně může v mnoha případech hodit za hlavu, protože kdo ví, o jaké energie vlastně jde a jaké jsou vlastně možnosti, s těmi energiemi pracovat. Když povedu rouru 6 km do hloubky do země a pak zase zpět, a když mi pak dojde, jak k tomu celému mám připojit čerpadlo, turbínu atd., snažím se snad o perpetuum mobile? No, někdo byl tak bláhový, že se o to snažil a hopla - udělal geotermální elektrárnu. On měl výhodu v tom, že mu fyzika překrásně stačila na to, aby tu elektrárnu brilantně spočítal. S magnetickým motorem je to už těžší, fyzika nám tu pomáhá asi jen z pětiny.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od adam.benda »

poota píše:Píšeš "potůčku", ale ono to vypadá, že je to spíš jenom stojatá voda - a na její rozpohybování zatím spotřebováváme víc energie, než z toho pohybu získáváme :(
Stojatá není ani náhodou. To my jsme zatím v hlavě stojatí, když nevíme, jak na to. Sama existence Lorentzovy síly naznačuje onu nestojatost. A jistě nebude jediná...

V současné době v každé volné chvilce makám na novém programu, který by měl analyzovat magnetické pole včetně silových účinků. (Dokonce jsem to použil i jaký další důvod k tomu, proč oddálit dodělání učebnice.) Je to hodně práce, tak nevím, kdy to bude, ale každý den se mi daří udělat kousek. Věřím, že to pomůže v pronikavějším pohledu na magnetismus. S lepším pochopením by se třeba mohly dostavit i lepší výsledky.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od poota »

Stále ještě setrvávám v bludu, že všechny ty "síly" vznikají vzájemným pohybem magnetického pole a náboje/proudu/atd. Čili vznikají, jestliže se pohybuje "proud" v magnetickém poli a nebo když "pohybujeme" magnetickým polem, tak se dá do pohybu i proud. Když necháme nehybný vodič v magnetickém poli, které nerozpohybujeme, tak se nebude konat ani žádný proud. Ten se začne konat až když hneme vodičem a nebo magnetem.
Takže jestliže se to magnetické pole nějak pohybuje, tak nanejvýš kmitá kolem nějaké "nulové polohy", takže to bez nějakého "usměrnění" nemáme šanci zjistit - asi jako když měříme střídavý proud na stejnosměrném rozsahu.
V mé představě jako částečný "usměrňovač" působí tzv. magnet, ovšem jenom v tom smyslu, že dokáže od sebe oddělit oba póly - ovšem pro čerpání nějaké energie tohle "jako usměrnění" jaksi nestačí :(
Měj jsem jakýsi dojem, že by se mohlo pohybovat dvojité toroidní pole, které nazývá David LaPoint základním polem, ale ani to se u něj v praxi nepotvrdilo.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Vznik síly v magnetismu

Příspěvek od adam.benda »

poota píše:Stále ještě setrvávám v bludu, že všechny ty "síly" vznikají vzájemným pohybem magnetického pole a náboje/proudu/atd. Čili vznikají, jestliže se pohybuje "proud" v magnetickém poli a nebo když "pohybujeme" magnetickým polem, tak se dá do pohybu i proud. Když necháme nehybný vodič v magnetickém poli, které nerozpohybujeme, tak se nebude konat ani žádný proud. Ten se začne konat až když hneme vodičem a nebo magnetem. ...
Jo, ke vzniku sil v magnetismu potřebuješ pohyby/proudění. Zatím se magnet jeví stále víc tak, jako kdyby uvnitř něj existovalo mnoho malých proudových smyček (nebo mnoho kotoučků s roztočeným nábojem). Když budeš mít dva magnety, máš tyhle pohyby v obou magnetech. I proto máš pak mezi dvěma magnety silové působení. Pitomě jsem to asi zkomplikoval zmínkou o Lorentzově síle. Zkrátka už jen to, že mezi dvěma magnety působí síla, poukazuje na tu nestojatost vod. Ta síla tam je i v případě, když se Ti ty dva magnety nepohybují (protože se Ti pohybuje cosi uvnitř nich). Problém ohledně MM je "jen" v tom, odkud kam indukční čáry putují a jak dobře/špatně je lze překroutit. Jde tedy ve výsledku tak trochu o problém geometrický...

Když oni tyhle lidi, jako třeba David LaPoint, přistupují k té vědě tak nějak úplně obráceně, než by měli... :D :D


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Vznik síly v magnetismu

Příspěvek od martin11 »

adam.benda píše: Když oni tyhle lidi, jako třeba David LaPoint, přistupují k té vědě tak nějak úplně obráceně, než by měli... :D :D
... no tak když to čtu tak si připadám také tak...k tomu MM přistupuju jinak nežli bych měl....když se nad tím zamyslím, tedy nad problémem MM tak to ani jinak nejde. klasická "točítka" co jich je plnej net pravděpodobně nefungují, tak se na to musí jít..."odzadu". Když se mě někdo zeptá, co to je "odzadu", tak dost dobře nebudu vědět co odpovědět....ale to je moje cesta... :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Vznik síly v magnetismu

Příspěvek od Magneto »

adam.benda píše: Jo, ke vzniku sil v magnetismu potřebuješ pohyby/proudění. Zatím se magnet jeví stále víc tak, jako kdyby uvnitř něj existovalo mnoho malých proudových smyček (nebo mnoho kotoučků s roztočeným nábojem).
Tohle je chlapci přesně ono a s touhle ideou v hlavě jsem se sem už kdysi registroval. Kotoučky uvnitř magnetů s roztočeným nábojem jsou elektrony obíhající kolem jádra atomů a mající navíc svou vlastní rotaci (spin).
Dokonce jsme až potud v souladu s oficiální fyzikou (ne že by mi na tom záleželo, ale je to tak). Jde nám jen o to, se na to "napíchnout". A tady opět opakuji (jako již před lety): Elektron má hmotnost větší než NULA a proto jeho rotaci musí "něco" dotovat. Nebo je to nějaká elegantní přesmyčka, která zatím překračuje možnosti mého chápání.
Ale všeho do času - pár nápadů pořád ještě mám a ty si po návratu z Moravy zaslouží experiment. Třeba se pak věci pohnou zas o kousek dál...
Zdraví
Magneto :pivko:


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 836
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od buky »

Jak koukám, tak jsem v myšlení ohledem mag. pole na té nejnižší úrovni :color:
Jen zopakuji na čem dělám : Jde o triviální záležitost - krouticí moment (sílu) mezi magnety. Když budu mít proti sobě dva magnety stejného pólu, tak při uvolnění jedneho z nich udělá práci v podobě půl otáčky (180°) Tu u pragmaticky smýšlejících vědátorů všechno končí. Já se však snažím, aby při druhé půlotáčky z lediska působení sil bylo vše jinak, resp. aby součet sil byl menší. Momentálně jsem opustil od vačky (páky) a už jen deformuji pole Fe plechama. Jinak řečeno, dělám jen s mag. polem.

Ještě k těm silovým projevům: Ty silové účinky (proudové smyčky) přece vznikají jen za přítomnosti druhého magnetu, nebo mag. materiálu. Pak je tu pohyb magnetu v měděné, nebo hliníkové trubce ( vířivé proudy )
Je to jen můj názor a nejspíš se mýlím :)

Magnetářům zdar a alkoholu zvlášť .............. :pivko:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

...myslím, že jsme na tom stejně...jen se tě zeptám, kdo dá ty magnety stejnými poly k sobě, aby se mohly odpuzovat???? a tudíž cokoliv dělat....nebo že by samy???...no s Fe plechy to bude asi stejné....

jo jiná je ...kroutit to "pole" dle nějakých představ....což o to představy by byly...ale skutečnost je jiná a většinou ne podle těch představ. Nicméně i takovéto hledání je zábavné.
osobně , protože už nevím kudy kam...zkouším všelijaké kombinace....zatím se mě rýsuje docela hezky jedna nová "absurdita" ...tak...a jdeme pařit.....zdraví :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Síly mezi magnety; Vířivé proudy

Příspěvek od adam.benda »

buky píše:... už jen deformuji pole Fe plechama. Jinak řečeno, dělám jen s mag. polem. ...
Tak. Jen do toho. Pěkně ty indukční čáry zkruť a vyždímej z nich něco! Držím palce.

Jen tak na okraj, ohledně svého připravovaného prográmku na magnetické pole mám jeden velmi smělý plán. Chci se pokusit o to, aby to umělo určit pole nejen s magnety, vodičem atd., ale aby to zvládlo i kus železa. To už je ale úplně jiná liga. Myslím, že jestli se o to začnu pokoušet, asi mi šíbne. :D
buky píše:... Ty silové účinky (proudové smyčky) přece vznikají jen za přítomnosti druhého magnetu, nebo mag. materiálu. Pak je tu pohyb magnetu v měděné, nebo hliníkové trubce ( vířivé proudy ) ...
Samozřejmě, mluvil jsem o silových učincích mezi dvěma nebo více magnety. Šlo mi o to zdůraznit, že ty silové účinky na dva magnety působí i v případě, že jsou vzájemně v klidu. (Jelikož potřebný pohyb jako základ k síle mezi nimi, je již uložený v každém z nich pomocí těch zapeklitých smyček.) No a vířivé proudy, to už je zase jiná situace. Tam už vzájemný klid nestačí, jelikož ke vzniku vířivých proudů musí daný materiál podléhat změnám magnetického pole.

Rok 2015 plný vůle a pozitivních výsledků
vám všem přeje
adam.benda


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Zdar chlapci a všechno nej... do 2015!!!
... a hned na úvod slovo do pranice / myšlenková inspirace:

Náš přítel Poota je známý svým pojetím magnetizmu jako všudypřítomného vyrovnaného magnetického pole, jež se projeví až v přítomnosti a blízkosti magnetů, jakožto narušitelů rovnováhy pole plného siločar, které by nám jinak zůstalo neviditelné, tedy velkého celku odemknutého malým klíčem, který nám to magnetické pole zviditelňuje (prakticky jde o nikoliv nemožné, ale převrácené vidění magnetů, jakožto malých elementů generujících magnetické pole zevnitř). Až potud bez rozporu s oficiálním výkladem.
No a teď jsem měl takový sen, kde jsem spatřil tenhle paradox:
- normálně předpokládáme, že elektrický proud vzniká pohybem vodiče v magnetickém poli
- v případě teorie poo by si člověk řekl - no tak mávejme cívkou ve vzduchu a elektrický výkon se dostaví
- jenže podle teorie poo se dostaví pouze v blízkosti magnetu, jakožto narušitele rovnováhy všudypřítomného pole
- tak tedy řeknu ok, přidržím vodič stabilně v blízkosti magnetu a budu čekat, co se stane...
- nestane se nic a právě tady se začíná lámat chleba: ono se řekne - vodič se vůči siločarám musí pohybovat
- a já říkám - proč ne? vezmu vodič stabilně upevněný poblíž magnetu, položím jej na sedadlo spolujezdce a rozjedu se. Co se děje?
- podle teorie Poo je vodič v tomto okamžiku díky odemknutí magnetem ponořen do nekonečného pole plného magnetických siločar, díky automobilu se vůči nim pohybuje a přesto se na jeho koncích nedá odebírat žádný elektrický výkon. A proč?
Vodič se musí pohybovat vůči magnetu, takže to nekonečné pole (narušované magnetem) si z té rovnice klidně můžeme škrtnout a nic se nestane, zatímco, kdybychom škrtli magnet, tak to bude celé o ničem.
Tudíž mi z toho celého vyplývá, že siločáry vychází z nitra magnetu a nejsou žádnou anomálií okolního pole.
O detailech lze jistě diskutovat, ale tohle je myslím, dost zásadní
Řeknu to ještě jinak:
- Poo se neobejde bez magnetu ani bez všudypřítomného pole
- my intramagnetáři si vystačíme s magnetem a všudypřítomné pole je nám šumafuk
...TAKŽE NĚCO JE TADY NAVÍC :pivko:
Zdraví :o)
Magneto


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

:pivko: kolik jsi toho vypil... :good: myšlenka dobrá jen trochu nerozumím tvé češtině....o jakýchžto polích hovořiti ráčíš...nějak mě uniká souvislost....
musím si to ještě jednou přečíst, nebo napiš stav tvého snu trochu více polopaticky.....jako pro karkulku červenou blbou :oops:
vysvětlení jistě přinese adam benda :bye: ...a Poota :good: ale jinak sen dobrej :idea:

...mě ve snech hořej brzdový špalky jak nemohu zastavit ten můj MM :hip:

p.s. amíci již před mnoha roky vyslali do kosmu družici, která rozbalila na oběžné dráze drátek - vodič který protínal mag pole-siločáry země. účel pokusu byl vyvolat ve vodiči nějaké napětí....no nepovedlo se drátek se přetrhl.
a dotaz tvůj sen je na podobné tema????


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od poota »

Magneto píše:Řeknu to ještě jinak:
- Poo se neobejde bez magnetu ani bez všudypřítomného pole
- my intramagnetáři si vystačíme s magnetem a všudypřítomné pole je nám šumafuk
...TAKŽE NĚCO JE TADY NAVÍC :pivko:
Souhlasím s Tebou, že všudypřítomné pole vám může být úplně šmafuk.
Tedy s výhradou, že beze zbytku to platí, pokud budete pracovat s jediným magnetem a s tím jeho okolním polem neboli silošlupkami takovými, "jaké mu je Pámbu stvořil".
Už když začneš jenom přidávat další magnety, třeba proto, abys dostal svůj magnet silnější, tak brzy přijdeš na to, že třeba 5 magnetů na sobě Ti nikdy nedá "sílu" 5x větší.
A další potíže se dostaví při pokusech se stíněním magnetů a ještě další při snaze ty silošlupky nějak tvarovat. Přitom ty potíže jsou velice jiné, než kdyby skutečným zdrojem těch silošlupek byly opravdu jenom ty magnety.
Můžu Tě ujistit, že to "všudypřítomné pole" mě taky pěkně štve a že k víře v jeho existenci se cítím být jaksi "okolnostmi přinucen". Potíž je s ním hlavně v tom, že o něm celkem prdlajs víme a můžeme se jenom z nějakých náznaků domnívat, jaké že má asi vlastnosti. A ověření platnosti či neplatnosti těch domněnek by si vyžádalo značné množství sofistikovaných pokusů, jejichž konkrétní uspořádání si netroufnu ani odhadnout.
Zatím jsem prezentoval ono všudypřítomné pole jako stojatou vodu rybníka, protože tak nějak se jeví, ale toto přirovnání zdaleka nepostihuje jeho vlastnosti - pouze nedokonale naznačuje jeho chování vůči okolí.
Chování magnetů nám naznačuje, že ta nehybnost je pouze zdánlivá, čili vědové by na tomto místě vědoucně pokyvovali moudrými hlavami a hovořili o quazistacionaritě tohoto pole. Já se na rozdíl od nich otevřeně přiznávám, že se mi to dost obtížně představuje a tak si trochu pomáhám tím, že jednotlivé "částečky" tohoto pole kmitají symetricky kolem neutrální polohy. Magnety jako takové narušují onu symetricitu, čímž v tomto poli vytvoří dva póly. Aby to ovšem nebylo jen tak prostinké, tak ony póly se přemisťují zároveň s otáčením magnetu, což mi signalizuje nějakou "všesměrovost" onoho kmitání nebo možná že i jakési rotace.
Magneto píše:...vezmu vodič stabilně upevněný poblíž magnetu, položím jej na sedadlo spolujezdce a rozjedu se.
Z mého pohledu trochu kulhající příklad. Pokud se onen magnet a vodič nebudou pohybovat vůči sobě navzájem, tak ten magnet jako kdyby tam nebyl. Při jízdě automobilem se zmíněný vodič nepohybuje pouze v tom quazistacionárním poli, které samo o sobě nic nedělá, ale zároveň v poli zemského magnetizmu, takže v něm proud zcela určitě vzniká. Ovšem díky síle, či spíše slabosti tohoto magnetického pole bude nejspíš neměřitelný - nicméně nepochybuji o tom, že síla tohoto pole je známá a určitě existují i vzorečky, z nichž by se dala velikost naindukovaného proudu vypočítat.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Pro Pootu i Martina - zjednodušeně:

Pokud Poo (který vidí magnet jako bránu do magnetického éteru) potřebuje k vygenerování el. výkonu na vodiči vzájemný pohyb vodiče a magnetu a nestačí mu pohyb vodiče magnetickým éterem, tak tady něco nehraje.

Očividně je tady dominantní úloha magnetu a magnetický éter je v tomto modelu jaksi navíc (protože je slabší než brána, která ho otevírá - tedy magnet)

Myslel jsem to přesně takhle.

Magneto :pivko:


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od poota »

Jak je ctěná libost - nemíním svoje zcestné úvahy nějak prosazovat, je to jenom nabídnutý trochu jiný, a možná že i nosnější, pohled na magnety.
Dosavadní názor, že magnet "vyrábí" kolem sebe magnetické pole ve formě jakýchsi silošlupek, zatím nic světoborného nepřinesl, tedy alespoň kam až má povědomost dosahuje.
Když nějakým postupem nedosahuji kýženého výsledku, tak zkusím postup změnit a leckdy to pomůže - i když to také není vždycky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Zdar Pooto,

neber to osobně, jen jsem uviděl skulinu v logice a tak jsem na ni posvítil - když ji uvidíš u mě, udělej totéž.

To nám všem pomáhá, abychom nekopali ne nesprávném místě - jedině pak snad najdeme to zlato :o)

Zdraví

Magneto :pivko:


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“