Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

kua buky furt si meleš svoje.....dělej si jak myslíš, ale k tomu co jsem napsal "snad" také jednou dojdeš.
Dělej jak myslíš...pošli eventuelně nějakou malůvku, abych se v tvém případě ujasnil, jak že to máš vymyšlené...pak možná opravím svůj nynější názor :idea: ..tak těbuch :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 836
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od buky »

martin11 píše: pošli eventuelně nějakou malůvku,
A nač, zamysles se vůbec nad tím jakej je průběh sil přes zrezanou vačku ? Proč má vůbec takovej tvar ? Jako že vsio rovno ?
A představ si, že kvůli tvaru té vačky jsem se dostal s 90° pozitivní práce na takmer 180° a přes element zůstane na tehle pozici bez toho aby to koplo na spátek.
Není experiment jako experiment a v detailoch se skrýva :devil:


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Zdar Buky,
problém je v tom, že když to takhle popisuješ, tak se pod tím dá jen těžko něco představit. Obrázek by opravdu hodně pomohl - můžeš tam třeba zviditelnit siločáry (když tedy říkáš, že element je deformace pole), nebo taky póly jednotlivých magnetů (na fotce jsou to jen kovové cihličky).
Seš jeden z nás, tak přece víš, co myslím. Podle "prvotního ohledání" mi to nejdřív přišlo k ničemu, ale když teď odkrýváš další, zatím nevysvětlené a pro nás ostatní neviditelné vlivy, tak to naprosto mění situaci.
Zatím jsi nás nechal jen kouknout pod kapotu, ale jak má tvůj motor fungovat, se podle toho nedá zjistit. Buď tedy naším průvodcem a dej nám malou přednášku s pár jednoduchými obrázky, vizualizací všeho, co je k tomu třeba vědět a trochou textu. Obrázky úplně stačí rukou na papír a blejsknout mobilem.
Nech si to projít hlavou a hoď sem něco, co nám otevře oči!
Díky :o)
Magneto


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 836
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od buky »

Zdar magneto.
OK, budu se snažit to podat detajlnejšie.


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Super!!!
Vím, že to dokážeš, jen pořád mysli na to, že Ti nevidíme do hlavy - a to je přesně to, o co tu jde.
V klidu a v pohodě - až to vytvoříš, tak to sem mrskni.
Zdar a sílu :o)
Magneto


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

A nač, zamysles se vůbec nad tím jakej je průběh sil přes zrezanou vačku ? Proč má vůbec takovej tvar ? napsal magneto výše

...zamyslel...tou proříznutou vačkou jsi se dostals tím magnetem 602015 kousek blíže k magnetu na hřídeli a odpudivá síla ti to posunula o kousek dále. téměř na 180° což je sice úspěch ale zaplacený tím prořezáním....a co dále....zde narazíš na opačné působení magnetů vůči sobě a vačku máš tam , kde ji máš ...řešení je vačku prořezávat do nekonečna, což nejde.
magnetické pole lze tvarovat, ale neumím si představit, jak toho tvarování využít v tvém MM.
musíš to namalovat barevnejma fixama na A4 ofoť a houpni to sem...budeme moudřejší...nezapomeň označit poly magnetu třeba plus+ a minus- ať není nedorozumění. vidím, že asi spánek máš dobrej a já mám kvůli tvému MM divoké sny :help: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 836
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od buky »

To martine, naše myšlenkové pochody jsou opravdu odlišné :D

(budu opravdu muset své myšlenky přenést na papír, chce to ale čas)


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Času máš dost, nikdo netlačí - jen ať to stojí za to.
Všichni se těšíme :o)
Magneto


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

buky píše:To martine, naše myšlenkové pochody jsou opravdu odlišné :D

(budu opravdu muset své myšlenky přenést na papír, chce to ale čas)

:idea: nejde o myšlenkové pochody, ale o to, co nám natropí magnet v nějaké sestavě s druhým magnetem. Na myšlenkové pochody se vykašli, já např žádné nemám, protože jsem dront...a také žiju :pivko: martin11 :D


...a dotaz pro fyziky matematiky ... :help: adambenda :good:
jaké jsou ztáty v nevyváženém setrvačníku? ve zcela vyváženém, krom tření v ložisku nejsou žádné ztráty. Ale když rotující hmota není vyvážená kolem osy rotace, tak se toto rotující těleso pohybuje podložce-základně a tudíž tím že se pohybuje spotřebovává "nějakou" energii...proč se ptám...v mém Mag.motoru ten rotor není vyvážen a když se roztáčí tak celý stroj ZNAČNĚ vibruje. Předpokládám, že tím ztrácím část energie, kterou získávám :baby: z magnetů. Potřebuji osvětlit tento problém....Rotor váží asi 0,8 kg a už při několika otáčkách /min vzniká vibrace :dknow:
řešení je rotor vyvážit, ale s tím mám "konstrukční" problém, tak se poptávám, jak velké jsou ztráty....velké, nebo zanedbatelné :idea: dík za odpovědi :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

No, nejsem tak povolaný jako Adam, ale pokud vím, vznikají tím tzv. síly druhého řádu, které ti s tím budou házet právě tam, kam jim to konstrukce resp. stabilita ukotvení dovolí. Ztráta je to dost velká a hlavně zbytečná. Vyčíslit bych to neuměl, ale selským rozumem, když vezmeš tu vibraci, tak je to při každém kmitu sem/tam přesně ta práce, kterou vynaložíš na pohyb celé soustavy po dráze toho rozkmitu. V důsledku to musí zpomalovat rotaci.
Pokud je vyvážení nějakým přídavkem konstrukčně nemožné (tuším, že z prostorových důvodů), tak bych viděl možné řešení buď v ubrání materiálu a nahrazení lehčím v místě nevývažku (jako když jeden klínek dortu nahradíš polystyrenem), nebo v ukotvení do dostatečně masivního podkladu. To první je myslím čistší.
Zdraví :o)
Magneto


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

mám obavu, že budu muset vyvažovat a bohužel pokaždé převažovat, protože hvězdicové uspořádání pístů mě to při každém přidání další ojnice tu kliku-rotor zase rozváží....tušil jsem že tady "cosi " ztrácím....ukotvit pevně ten muj kafemlejnek nejde...už sháním olovo a asi budu odlévat specielní závažíčka na míru do prostoru kde je v rotoru volno....ještě počkám na Adama :bye: všem - bukymu obvzláště :good: :pivko: a držme si palce :smoke: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Čau Martine,
a nebude to nakonec tím, že to chce mít nastrojené všechny kliky a všechny ojnice naráz?
Pak by to bylo vyvážené samo od sebe. Ale chápu, že nejdřív zkoušíš s jednou klikou, abys v tom neměl zbytečně 5x větší práci.
Původně jsem myslel, že mluvíš o stále stejném nevývažku, ale s tou ojnicí je problém v tom, že se mění její poloha vůči setrvačníku (mezi horní a dolní úvratí) a tím pádem se přesouvá i těžiště, takže olůvkem to nevyvážíš.
V podstatě mě napadají 2 řešení: Masivní fundament nebo pružné uložení (tak jako u motoru v autě - to ti taky vrací energii z vibrací zpět do rotace právě kompenzací sil druhého řádu). To lůžko se ale musí ladit, fundament je podstatně jednodušší.
Zdraví :o)
Magneto


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 836
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od buky »

martine, skus něco detailněji podat, nech zabijeme čas a kým se sám rozhodnu.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

nalistujte si na Googlu "hvězdicový motor" Klika je uložena klasicky a na ní je ještě jednen člen az toho vedou jednotlivé ojnice...já jich tam mám 12 :roll: tedy 12 jich mohu zapojit do procesu. klasický spalovací motor musí mít lichý počet válců, u MM to je jedno mě se jich při velikosti rotoru nevešlo více nežli 12 resp. jsem z dále popsaných důvodů volil 12. V diskuzi běhen roků tady strávených kdosi poradil, zkus to jen s jedním pístem....sice jsem vzdoroval, ale pak jsem zjistil, že rada byla užitečná :idea: mohu pečlivě sledovat proces a nedostávám se do žádného smotu, kdy na sebe působí změť sil a netuším co a odkud. myslím, že ztráty vibrací jsou asi značné, a věřím, že když by to bylo na pružině nebo silenbloku, tak se ten vibrační pohyb mění, konečně jako všude v přírodě energie na teplo. tomu je třeba tedy předejít a to jen vyvážením. i když se rotor pohybuje vertikálně a nemusí překonávat nevyvážením gravitaci. řešením by asi bylo osadit všech 12 ojnic a pístů, magnety už tolik neváží, když by byl jeden píst osazen magnetem ostatní by se jen vezli bez magnetů....ale je tu problém 1 sestava pístu = linearní ložisko + vedení ložiska bude stát cca 2000.-dva tisíce....mám i firmu, která mě tato ložiska dodá. jenže by to stálo 24 0000.- a to se mě nějak nechce...zatím...uvidím,jak dopadnou dílčí zkoušky po vyvážení 2 - 3 ojnic....ten motor s 12ti písty má tu výhodu, že mohu laborovat 2 -3 - 4 -6- 8 -12ti válec a vždy je to symetrické. tak to je ode mne k mému MM pro dnes vše. :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Nevyvážený setrvačník

Příspěvek od adam.benda »

K tomu nevyváženému setrvačníku...
Magneto to docela hezky načal. Ale to, jak moc je to ztrátové, může být opravdu velmi relativní... Faktem ale je, že ztráta je to zbytečná. Když není místo na přidání vývažků, někdy jdou vyvrtat díry, ale to musí člověk vědět přesně jak velkou a kam, protože takový krok se dost blbě napravuje. :D Když doma nemám nějaké pořádné vybavení na vyvažování kol, setrvačníků apod., asi bych na to šel cestou, která už tu byla také zmíněna. (Tedy pokud takovou cestou lze jít.) A sice velmi tuze upevnit zařízení tak, aby vibrace byly co nejvíce potlačeny. Takže to chce velmi pevně uchytit k zemi, ke stěně, k velmi těžkému závaží, nebo kamkoliv jinam, kde to zkrátka omezí to poskakování. Není to elegantní řešení, ale když jsou ostatní cesty příliš složité, tohle může pomoct.


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“