Fórum U Pramene

 Portál: www.upramene.cz   E-mail: rival@upramene.cz

Bleší trh U Pramene
Novinka: MMS2 Maxi  Bleší trh U Pramene
     
    Aktuálně:  Probíhá migrace "Fóra U Pramene" na výkonnější server. Nahlašte prosím nalezené chyby...    
 
Právě je pon 27 led 2020 15:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 13:15 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: čtv 15 bře 2007 13:03
Příspěvky: 1726
Karma: 20 
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 170
Ziskaná ocenění: 263
Dneska se to všude hemží obrázky, že je v nitru Země umístěný jakýsi magnet. Nutno podotknout, že jde jen o náznak toho, jaký zhruba tvar geomagnetické pole má. Ten tvar by mohl být podobný poli, které se nachází kolem tyčového magnetu. (Když zanedbáme, jak sluneční aktivita geomagnetické pole deformuje.)

Vědecká obec předpokládá (jak už nastínil Slávek), že magnetické pole Země vzniká prouděním částic v nitru Země. (Záměrně nepíšu, že v "jádře", "mezijádře" atp., nechávám si zadní vrátka.) A stejně tak záměrně píšu, že jde o tok částic, abych nemusel specifikovat, jestli jsou to částice a-la nabité ionty, nebo částice coby elektron, a tedy jestli pak směřovat k proudění elektřiny...

Bohužel je tu ten holý fakt, že do hlubokého nitra Země se asi zatím nikdo nepodíval a v nejbližší době se tam asi nikdo nepodívá. Takže zbývá odhadovat a zoufale teoretizovat. Za sebe..., v nitru Země nějakou rotaci hmoty jednoznačně očekávám. A musím se přiznat, že toho moc nemám proti teorii o geomagnetismu tvořeném prouděním v nitru Země. Lepší nápad nemám. Ale jak se to tam dole přesně točí, že pak vznikne "makroskopicky" jednoduché pole a-la tyčový magnet, to je další (a ještě horší) věc. Poota pěkně připomenul, že vlastně klidně můžeme mít v nitru Země přesípací hodiny značky LaPoint a pak to pole stejně vypadá takhle prachprostě. Připomenul tím, že se tam dole může nacházet skutečně všelijaký "mechanizmus" tvorby magnetického pole.

Samozřejmě je velmi vadné, když se to dnes podává tak jako všechno - z teorie a nejlepšího nápadu vědů se stává jednoznačná pravda.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 18:28 
Offline
Starší člen

Registrace: stř 06 bře 2013 17:18
Příspěvky: 117
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 3
Zdravím. podobne ako magnetické pole zeme a iných planét napr. mesiaca je magnetické pole. mesiac sa okolo svojej osy neotáča aj tak má magnetické pole. opýtam sa tak, prečo držia molekuly pokope. pri homogénnej látke sú to rôzne sily ktoré majú v podstate elektrický základ. neviem ako je to pri nehomogénnych. ale predpokladám že tiež to budú sily ktoré sú spôsobené elektromagneticky. keď si zoberieme zemeguľu alebo mesiac, (planétu. čo drží pokope ich hmotu, gravitácia alebo sily ktoré držia molekuly pokope? prečo má mesiac magnetické pole. o držaní hmoty pokope je dosť nezrozumiteľný výklad keď by sme si to museli rozobrať na drobné. predstavme si že máme zem zhotovenú s nejakého prvku ktorá by mala takú hmotnosť a veľkosť ako zem. bude homogenná a nebude sa točiť okolo svojej osy tak ako mesiac. čo by ju držalo pokope.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 18:29 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: ned 07 bře 2010 4:35
Příspěvky: 6292
Karma: 228 
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 2496
Ziskaná ocenění: 3281
adam.benda píše:
... Vědecká obec předpokládá (jak už nastínil Slávek), ...
No jo, kdo nepředpokládá? Tak ještě jinak. Pokud si člověk umotá cyklón, tedy nádobu s tangenciálním vstupem a axiálním výstupem vzduchu jako je Ranque vortex s tím, že je cyklón elektricky izolovaný od kompresorových trubek, a prohání ho stlačeným vzduchem s tím, že vzduch dopuje různými kapalinami, dojde na pár zajímavých poznatků.

V každém případě vzniká mezi cyklónem a zemí napětí a kolem cyklónu, tradičně řečeno, elektrické pole jaksi srovnatelné s pólem VDG šišoule. Zatímco nevodivé kapaliny, například stolní olej, produkují elektrické pole relativně slabé, vodivé kapaliny, například voda, a nemusí být osolená, produkují pole řádově mnohanásobně silnější. Bohužel ta elektrostatika se špatně měří voltmetrama (Lze však aspoň jedním každým voltmetrem naměřit relativní rozdíly), ale za slušnou indiaci vzniklého náboje lze vzít délku a interval přeskakující jiskry za danných podmínek, jako je alespoň relativní vlhkost vzduchu. Už na velmi malém průměru cyklónu, řekněme 3cm, mluvíme o opakované jiskře několika milimetrů, takže o tisících voltech u vodní tříště.

Poučení z toho plyne, že rotační pohyb látky a to i ve velice slabém magnetickém poli, pokud je tedy cyklón umotán řekněme z mědi, nabíjí elektricky částice obsažené v toku stlačeného vzduchu a to tím rychleji a silněji, čím jsou vodivější. Pokud si ale umotáme cyklón z obyčejné měkké oceli, takže stěny cyklónu tvoří nejen Faradajovu klec, ale který odvede i magnetické pole země po stěnách cyklonu, zjistíme, že ke stejnému jevu dochází i mimo geomagnetické pole a nezávisle na elektromagnetických záření. Toí v podstatě znamená, že k jevu dochází pouze v přítomnosti gravitačního pole.

Pokud si pohrajeme s tím, co shora uvádím tak, že měníme rychlost průtoku vzduchu a s tím, že měníme také průměr použitých cyklónů zjistíme, že síla vznikajícího elektrického pole také závisí nejen na orbitální rychlosti vzduchu nesoucího nějaké kapalné částice, ale především na počtu orbitů v cyklonu na jednotku času a také na množství protékaného vzduchu nesoucího kapalinu.

Z toho plyne poučení, že Faradajův Homopolární efekt za jistých podmínek nepotřebuje magnetické pole k tomu, aby elektricky natloukl rotující čístice, tím víc, čím jsou vodivější. Takže pro přehled, tento jev závisí na:

a) vodivosti protékajících částic (čím vodivější, tím silnější).
b) množství protékajících částic/s (čím víc, tím líp).
c) počet orbitů částic/s (čím víc, tím líp)

To znamená, že i to, co by se dalo považovat za relativně pomalou orbitální rychlost je dále regulováno mohutností toku. Tohle je přesně jev, který lze pozorovat v přírodě u všech vírů, jak vodních, tak vzdušných. Nemám nejmenší pochyby o tom, že ke stejnému jevu dochází i v útrobách Země, stejně jako k němu dochází v útrobách slunce a každého rotujícího vesmírného tělesa dostatečně velikého (nebo mokrého) na to, aby mělo tekuté buďto jádro, nebo nějaké magma, nevyjímaje galaktické rotace a konec konců i rotace solidních těles. Zde lze také hledat částečnou příčinu toho, proč se s velikostí planety zvyšuje vnitřní teplota, až se dostaneme až k hvězdným teplotám. ( :) a řekl jsem částečnou)

Pokud se pak podíváme na schopnost feromagnetických látek (třeba u jader transformátorů) ale i spirálových neferomagnetů (jako je měděné, či hliníkové vinutí transformátorů) měnit elektrické pole na magnetické, je nasnadě, že jak helicita vírů, tak přítomnost feromagnetů má schopnost elektrické pole měnit na magnetické (a opačně).

Z toho titulu si dovolím tvrdit, že geomagnetické pole Země je jednak velice členité díky konvekčnímu proudění magmatu a podíváme-li se na teorii tektonických desek rotačním pohybům tavenin, podíváme-li se na fakt, že v podstatě jakékoliv proudění produkuje vířivost, ať již relativně chaotickou, nebo relativně jednotnou, je nasnadě, že takové víry jsou prakticky všudypřítomné. Nicméně, tento proces pracuje i obráceně a jak magnetické, tak elektrické pole způsobují vířivost proudění a opět je zde závislost mezi silou pole, lokální orientací pole a relativním lokálním všeobecným směrem proudění vodivých i "nevodivých" částic.

Zde se můžeme také zahledět do Schaubergerových udělátek a pochopit, že vztah mezi elektrickým polem a gravitačním polem je velice úzký a že vířivé proudění, specielně prostorově jednotné, na rozdíl od chaotického, má lokálně silný vliv nejen na tvoření vírů, jako jsou tornáda a hurikány, ale také na gravitační pole. Proto také dochází k zajímavému jevu, že bohapusté zjednodušení hromady vztahů do jakýchsi všeobecných fyzikálních vzorců jako je Newtonova gravitace atp. je naprosto neadekvátní přesto, že může poskytovat poněkud praktická řešení a orientování se v této džungli vztahů. Nicméně se nelze jejich pomocí dopracovat k pochopení toho, proč se fyzika na každém kroku neustále potýká s anomáliemi.

Vrátím-li se k geomagnetickému poli, je proměnlivým souhrnem všech takzvaných anomálií, jinak řečeno je danné jednak elektrickými homopolárními proudy způsobenými rotací země ve svém vlastním poli, v solárním magnetickém a elektrickém poli, v galaktickém magnetickém a elektrickém poli, to vše kombinováno s jejím spirálovým pohybem zatímco je unášena Sluncem po galaktickém orbitu, který je zase spirálový vzhledem k dalším galaxiím, a zároveň geologickými pohyby jak uvnitř Země, tak v hydro a atmosféře, nemluvě o lokálních fyzikálních vlastnostech ja geologických, tak hydrologických, tak atmosferických. Žrádlo, co?

S laskavým pozdravem, Slávek.

_________________
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 18:35 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: ned 07 bře 2010 4:35
Příspěvky: 6292
Karma: 228 
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 2496
Ziskaná ocenění: 3281
maroš píše:
Zdravím. podobne ako magnetické pole zeme a iných planét napr. mesiaca je magnetické pole. mesiac sa okolo svojej osy neotáča
Co je to za pitomost? Otočí se kolem své osy jednou za oběh Země vzhledem k solárnímu systému. Že to ze Země tak nevypadá vůbec nic neznamená kromě toho, že jsi si "vědisticky" odpustil širší závislosti. Tolik pro Ocamovu břitvu. Někdo by už konečně měl toho maniaka zadeklovat do sudu a hodit do Dunaje. Tim myslím Ocama a kdyby přihodil Obamu, tím líp.

S laskavým pozdravem, Slávek.

_________________
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 21:34 
Offline
Starší člen

Registrace: stř 06 bře 2013 17:18
Příspěvky: 117
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 3
no to s tým mesiacom som to nešťastne napísal, prepáč. ono to magnetické pole na mesiaci vyzerá trochu ináč. v podstate ako píšem zaujíma ma tak trochu pôsobenie elektromagnetických poly na gravitáciu (hmota je tvorená s elektrických nábojov ktoré držia dokopy síly ktoré sú tvorené elektricky, nehovorím o silách ktoré držia jadrá pokope jadrách atómov lebo jadro je náboj pokope. samotná molekula vytvorí nám reálnu hmotu. mohli by sme povedať že sily ktoré pôsobia medzi molekulami nám spôsobujú že sa hmota nerozpadne na jednotlivé molekuly. vyzerá to tak že medzi gravitačnými silami a silami čo držia teleso je nejaká spojitosť.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 22:07 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: ned 07 bře 2010 4:35
Příspěvky: 6292
Karma: 228 
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 2496
Ziskaná ocenění: 3281
maroš píše:
... hmota je tvorená s elektrických nábojov ktoré držia dokopy síly ktoré sú tvorené elektricky ...
:D :enaughty: Pokud se podíváš na valence, zjistíš, že jsou dva druhy.

a) Ionické, což tedy se snad skutečně týká těch elektrických nábojů

b) Kovové, třeba v kusu mědi, nad kterými ustaraní vědisté kroutí už sto padesát let šedivýma hlavinkama, protože všechny teorie týkající se kovových valencí a doposud vymyšlené, a že jich bude, naprosto selhávají. No a aby to bylo ještě pikantnější, zatímco většina sloučenin s ionickými valencemi jsou za běžných podmínek izolátory, všechny elementy, považované za kovy, což je většina, v solidní kovové podobě elektrický proud vedou a v tekuté ne všechny. Dá se to ale vše vysvětlit velice jednoduše slovem "anomálie". Jinými slovy: "Měděný drát je vědoteoretickou nemožností".

S laskavým pozdravem, Slávek.

_________________
Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnetické pole Země
PříspěvekNapsal: pát 14 bře 2014 23:32 
Offline
Starší člen

Registrace: stř 06 bře 2013 17:18
Příspěvky: 117
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 3
iba som chcel povedať že všetky vazby(kovalentná, vaderwalsova kovová kde jednotlivé kryštály držia voľné elektróny, resp. ich enerie, a vodíková, (molekulové dipóly. majú jedno spoločné že držia ich pokope sily ktoré vytvorili elektrické náboje.
ďakujem slávku za odpovede

už ani tá budúcnosť nie je taká ako bývala.


Nahoru
 Profil   
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Google [Bot]


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Portal: Stargate Portal 3.2.0 © 2005 - 2010 Michael O'Toole


Český překlad – phpBB.cz
Copyright Rival a spol. 2005 - 2011