Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
kachna
Zasloužilý člen
Příspěvky: 288
Registrován: sob 01 pro 2012 21:13
Bydliště: Praha-východ
Dal: 419 poděkování
Dostal: 437 poděkování

Re: Broskev ...

Příspěvek od kachna »

Pooto, moc díky! Hned vyzkouším. Na Anriho a jeho neuvěřitelnou úrodu sice nemám, ale na mě to je parádní výsledek. :D
kaslíky 2013 po hnojeni kr 007 (640x480).jpg
kaslíky 2013 po hnojeni kr 006 (640x480).jpg
Přílohy
kaslíky 2013 po hnojeni kr 016 (640x480).jpg


Nepotřebuješ věřit každé myšlence, která tě napadne!
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rytí ... a kompostování ...

Příspěvek od A(&F) »

Igi píše:Fakt pěkná zahrada A(&F) ;-) Ryješ zahradu nebo to necháváš tak, jak se píše v nějaké te brožurce k ploskořezu?
... thx ...... co se týče rytí, tak můj postoj k této činnosti nalezneš v http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=121522#p121522 ... (bohužel i přes mou vyhraněnost přesto občas najdu některé záhony vyplevelené a zryté, jelikož mé matce to zkrátka nevysvětlíš ... :bhead: ... už několikrát mě dokonce napadlo, že bych jí třeba schoval rycí vidle :laugh: , ale jak ji znám, tak by si je pak chodila půjčovat k sousedům ... :D ) ...
Igi píše:Moc se mi nechce, ale zase bych tam aspoň zaryl vytrhanej plevel co rostl na celé zahradě, je to vůbec dobrej nápad? Kompost ani hnůj nemám.
... tak si ten kompost co nejrychleji založ, protože jinak se toho plevele nikde nezbavíš ... zarejvání totiž nestačí ...... jde o to, že i když vytrhneš rostlinu (popř. oddělíš její nadzemní část), tak poté napne veškeré síly, aby dozrála semena ... :ewhistle: ... (něco málo o tom najdeš i ve vlákně ABA, konkrétně konec příspěvku http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=110982#p110982 ) ..... takže pokud ten dozrávající plevel "pouze umístíš pod zem", zhruba v 60% dosáhneš přesně pravého opaku, než jsi původně předpokládal ... ;) ...

... pokud totiž chceš zamezit klíčivosti plevele (přičemž většina má schopnost zachovat si klíčivost až několik let :shock: ) nezbude Ti než kompostovat v přiměřeně hluboký jámě ...... jediné, co totiž zlikviduje semena je: vyšší teplota + enzymatické procesy + změna pH ...

... kompostování má tři fáze (tady si vypomohu citací z wiki, jelikož nemá smysl, abych pracně popisoval vlastními slovy věci, jenž už jsou někde poměrně přesně popsány):

Termofilní fáze
V této fázi dochází k zahřátí kompostu na teplotu 50-70 °C (optimum), pH klesá pod vlivem tvorby organických kyselin (octová, mravenčí, propanová, máselná). Začátek rozkladu snadno rozložitelných látek jako jsou: cukry, škroby, bílkoviny, lipidy, dále pokračuje rozklad hůře rozložitelných látek (celulóza, dřevovina). Je nutné zajistit dostatečnou aeraci (provzdušnění) například přehazováním.
Fáze přeměny (mezofilní)
Teplota klesá na 40 až 45 °C. Při pohledu již nelze rozeznat původní složky kompostu. Činností žížal a dalších drobných živočichů se kompost homogenizuje a vzniká drobtovitá struktura.
Fáze dozrávání
Teplota blízká okolí, pH opět stoupá, kompost získává konečný vzhled.

(zdroj: ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Kompostov%C3%A1n%C3%AD )

... takže asi tak ... tož začni tím, že (nejlépe v krytém rohu zahrady) vykopeš cca půl metru až metr hlubokou jámu o takovém objemu, aby pojala přibližně polovinu z celkového množství kompostovaného materiálu (časem se objem zmenší až na třetinu, mezitím Ti však přibude další) ... mělčí jáma nemá smysl, neb okolní zemina kolem odpadu slouží jako tepelná izolace ... a bez ní výše uvedených teplot nedosáhneš !!! (z toho důvodu na dříve zmíněné "putovní hromady" ještě vrstvím hlínu) ..... z toho samého důvodu se jeví naprosto nesmyslnými různé prodávané "skládací kompostéry" (co se staví do výšky), které sice fungují, ale pouze "ve středu" (byť některé i ve čtvrtek :mrgreen: ) ...... počítej také s tím, že kompost je nutno čas od času prokypřit (popř. obrátit), aby se provzdušnil (v tomto jediném mají "skládací kompostéry" výhodu, jelikož vzduch do nich přichází částečně z boků, ale stejně se musí čas od času "promíchat objem", jinak krajní vrstvy nezetlejí) ...... "skládací kompostéry" také mají nevýhodu, že se musí častěji kropit, aby zcela nevyschly, navíc se v nich nerady drží žížalky (na rozdíl od "utopených kompostů" nebo "kompostovacích kup", pod kterými se však musí ještě před jejich založením prokypřit půda alespoň do hloubky 15 až 20 cm, to kvůlima snazšímu prostupování vlhkosti a půdních organismů) ...

... další možností je, pořídit nějaké větší nádoby, ve kterých necháš plevel pořádně vykvasit (vzniklou jíchu pak použiješ coby tekuté hnojivo) ... při tomto způsobu ale zase pro změnu počítej, že vznikající smrad je natolik ukrutně šílený, že může zapříčinit první sousedské neshody, popř. způsobit "dočasnou neobyvatelnost pozemku" ... (záleží dle směru větru) ... :lol: :lol: :lol: ...

... oba způsoby je možné kombinovat, protože mikroorganismy ve výluzích z rostlin velmi napomáhají zrání kompostu ...

... jo, kompostování je věda ... :evil: ...

... :bye: ... Anri ...

-----------
PeS: ... opět připomínám, že jako dobrá složka kompostu se jeví "čurina", kterážto rovněž urychluje kompostovací zrání (viz odkaz na jiný zdejší příspěvek Vlastno "ruční" hnojivo ... :D ... a zadara !!!, kdy doporučuji přečíst si aj za ním následné související příspěvky, v nichž se Slávkem takříkajíc "diskutujeme o h@vně" ... :angel: ... neb vše souvisí se vším) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Kompostování ...

Příspěvek od milnem »

Anri,zrovna v tyto dny přemýšlím o už dříve zmiňovaném putovním kompostu.Máš ho na záhoně jenom jako hromadu,nebo máš nějakou ohrádku,nebo hloubíš díru do záhonu?Přemýšlela jsem o ohrádce a napadly mne pro dostupnost pouze dva materiály:buď odřezky cetris desek ,asi by držely teplo,ale zase kompost nebude mít vzduch,a nebo šrotové odřezky armovacích síti,pro které taky nemám daleko.Ráda bych to nějak vyřešila přímo na záhonech,jelikož sil ubývá.A ráda bych byla,kdyby byl záhon pěkný,hm...Jak to,prosím,vidíš?.Díky.M.


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

A(&F): Diky za radu, prave jsem si rikal, ze v rohu zahrady uz "kompost" je, ale vubec nepracuje, tak to nejspis bylo tim, ze nebyl zapustenej do zeme(a tim ze byl pod stromem a moc na nej neprselo to byt nemelo?). Objednavam teda ploskorez, skoda ze jsem ho objevil jen v jednom eshopu a uz vubec ne nikde v obchode ve meste. Na ryti se teda vykaslu a radsi vykopu diru pro kompost. Nebudou se tam pak ale drzet hadi? Tech se docela bojim, pry uzovky maji komposty rady. Jeste me tak napada- kdyz neryjes, jak teda s nim "krmis" rostliny? Udelas motykou/ploskorezem melkou diru jakoze radek, tam hodis kompost a na to vysejes seminka/zasadis sazenice?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kompostování ...

Příspěvek od A(&F) »

milnem píše:přemýšlím o už dříve zmiňovaném putovním kompostu. Máš ho na záhoně jenom jako hromadu nebo máš nějakou ohrádku anebo hloubíš díru do záhonu?
... zakládám ho teplých měsích přímo na záhoně, kdy na něj (po lehkém předrýpání) v ploše navrším cca 20 až 30 cm odpadu, který ještě překryju cca 5 až 10-ti cenťáky hlíny z vedlejších záhonů (boky zatím nechávám odkryté) ... no a pokud to ještě stihnu, tak po proběhnutí počátku termofilní fáze ho osázím rostlinami, které mají rády teplíčko (především okurky, dýně, cukety, melouny, atd.) ...... a pokud už nestíhám (např. teď na podzim), tak ho jen (po odstranění krycí vrstvy) "převrátím" na vedlejší záhon a opět překryju hlínou (i proto jej nazývám putovním ... ;) ) ... z tohoto je příští rok záhon pro cokoliv a na konci sezóny navýšení už není skoro vůbec poznat ...... další "puťák" vždy zakládám na nejstarším záhoně, tudíž je zajištěno průběžné dohnojování ... :) ...

... pokud to umožňuje charakter rostlin, tak před osázením pro eliminaci plevele záhon s kompostem ještě potáhnu geotextilií nebo naň položím kartony ...

... to, že kořínky prorůstají skrzeva odpad vůbec nevadí ... rovnou si z něj totiž po cestě čerpají živiny ...... velmi se to podobá např. pěstování brambor či dalšího v mulči (http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... bor#p78368 ), ... popř. způsobu kompostování, jak ho doporučuje Sepp Holzer viz http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 810#p74810 (druhý obrázek odspoda) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

Igi píše:Nebudou se tam pak ale drzet hadi? Tech se docela bojim, pry uzovky maji komposty rady.
... no co já bych za to dal, kdybych měl na zahrádce aspoň jednu "žofku" ... :D :D ... nebo alespoň nějakou ropušku ... toho se ale díky rohovému umístění zahrádky v kolonii už asi nikdy nedočkám ... :( ... z jedný strany je řada garáží, oddělený asfaltovou silnicí s ouzkým pruhem trávníku, z další opět vyasfaltované parkovišťátko pro zahrádkáře za kusem trávníku, třetí stranu pak tvoří štěrková cesta uvnitř kolonie ... a jenom tou čtvrtou sousedí s vedlejší zahrádkou, kterážto linie je ale ze dvou třetin zastavěná chatkou ... takže jsme vlastně totálně odřízlý od syrový přírody ... :evil_vm: ..... no jo, když se ta zahrádka kupovala před 45-ti lety (za rovné dvě tisícovky :shock: , co jsem dostal od prastrýce :) ), tak do města to bylo půl kiláku a tam kde dneska stojí garáže, tak tam byla jen plevelem zarostlá výsypka, kde jsme si jako malí hráli na indiány ...... před několika roky totiž schválili stavbu rodinných domků mezi námi a hlavní silnicí, takže plaňkovej plot nejbližšího RD je teď od nás cca 40 metrů ... jsme totálně obestavěný ... :? ...... jo, kdysi, to k nám chodili na návštěvu i ježci ...

... ale i tak je tam nádherně .... když tam občas přespím, tak po probuzení dám cígo a totálně se se mnou zatočí úplně celej svět, jak jsem nasosanej kyslíkem ... :) ... což se mi v sídlišti nestává ...
Igi píše:Jeste me tak napada- kdyz neryjes, jak teda s nim "krmis" rostliny?
... způsob využití "putovních kompostů" je jasný z mého předchozího příspěvku ..... a uleželý kompost z "rohovýho stabiláku" užíváme, když se sází sazenice (pod každou trochu), popř. spolu s trochou hnoje se dává do jamek pod semínka rostlin náročnějších na živiny, jako je např. ačokča ...... máti ho také používá pod hlízy jiřin po přezimování (v dvoukomorovým sklepě z kočičích hlav s podlahou z udusanýho jílu ... naprosto dokonalá záležitost ... ten se tátovi povedl !! ... :good: ) ....... ty jiřiny jsou její chlouba, máme jich na zahradě asi 50 keřů ... :roll: ... (plevel jeden zatracenej, co všude překáží ... :bhead: ... :D ) ...

.... a jelikož mám neustále málo odpadu, tak občas dokonce dovážím posekanou trávu z vesnice ... popř. chodím na kopřivy do přírody ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rytí / hnojení ...

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:- jediné, co občas kupuji, je rašelina pod kytky .....
... až teď, během psaní předchozích příspěvků jsem si vzpomněl, že přece jenom ještě něco kupuji ... :dknow: ... rohovinu, kterou používám především pod nové sazeničky jahodníků z oddenků (což mě zrovna čeká příští týden, neb zadní jahodový pole je starý už tři roky, ale přesto ještě letos velmi hezky plodilo :) ), ... rohovina je totiž moc dobrý přírodní hnojivo (zdroj dusíku + stopových prvků), jelikož se velmi pozvolně dlouhodobě uvolňuje a nehrozí tak přehnojení ...... úplně jsem na ni zapomenul, jelikož pětadvaceti kilový balení kupuji cca jednou za 5 let ...

... a když už jsme u těch jahod, tak takhle vypadají plody ze tříletých jahodníků ... a to prosím není žádná z moderních bezchuťových gigant odrůd, ale druh, který dokola točíme už minimálně 30 let ...... tahle nějak má (dle naší rodiny) vypadat správná jahoda ... šťavnatá, sladce chutnající, probarvená v celém obsahu, veliká tak akorát do pusy, ale přitom s (pří)jemnou vůní lesních jahůdek ... :P ...
... že nejsou pravidelného tvaru jako ty z obchodu ?? .... to přece nevadí ... ":o) ...
... že nejsou pravidelného tvaru jako ty z obchodu ?? .... to přece nevadí ... ":o) ...
... některé byly ještě větší ... ";o) ..
... některé byly ještě větší ... ";o) ..
... ještě několik vzpomínkových fotek z léta ...
... tohle jsem v době sklizně nosil obden domů ... ten dřez je plný ode dna ... to bylo také k zbláznění, nejdřív to natrhat a potom ještě zpracovat ... ":o)) ...
... tohle jsem v době sklizně nosil obden domů ... ten dřez je plný ode dna ... to bylo také k zbláznění, nejdřív to natrhat a potom ještě zpracovat ... ":o)) ...
... takže se pak cpou všude ... tehle dort si vymyslela naše malá ke svejm "tuctovejm" narozeninám (pod vlivem puberty a svých spolužáků momentálně zbožňující cokoliv s nádechem Emeriky) ... sice jsme se jí pokoušeli vnutit vlajku SSSR (abychom se zbavili co největšího počtu jahod), ale nějak jsme neuspěli ... ":oDDD
... takže se pak cpou všude ... tehle dort si vymyslela naše malá ke svejm "tuctovejm" narozeninám (pod vlivem puberty a svých spolužáků momentálně zbožňující cokoliv s nádechem Emeriky) ... sice jsme se jí pokoušeli vnutit vlajku SSSR (abychom se zbavili co největšího počtu jahod), ale nějak jsme neuspěli ... ":oDDD
... na závěr (sezóny) jedno velmi čerstvý foto ... :ethink: ... zima nezima, jahoda nám kvésti začíná ... již po několikadenním dešti, jahody nám začínají kvésti ... :D :D ...
... to jsem na ní zvědav, chůděra jedna opožděná ... ?:o ...
... to jsem na ní zvědav, chůděra jedna opožděná ... ?:o ...
... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Díky Anri za tvoje příspěvky, aspoň mě to inspiruje, co všechno se dá na zahrádce vypěstovat :-) Ještě že jsi psal zrovna o těch jahodnících-myslel jsem, že už je pozdě na jejich výsadbu a rovnou pod ně teda můžu koupit tu rohovinu(doufám ,že to mají všude v zahradnictví apod.). Jo ten kompost jsem pochopil pak z tvého předchozího příspěvku, jen jsem to sem zapomněl napsat :-D . Jestli jsem to dobře pochopil, tak teď už je pozdě zakládat i stacionární kompost, protože by se to nemělo jak prohřát, když už je zem studená. Ale kdybych to zarytí plevelu udělal na jaře, tak by to byl vlastně takový kompost, ne?


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Díky Anri,putovní komposty založím.Takže jak jsem pochopila,není třeba ohrádka,protože kompost se zráním sníží atd...Jde tedy o jednorázové založení směřující k poměrně pohodlnému vyhnojení záhonu + využití pro teplomilné.

Představovala jsem si to původně,že do ohrádky budu celé léto něco přidávat,jenže pak následné případné přehození už je pracnější.Tvůj systém se mně zdá lepší.

Ještě snad napíšu jaké zlepšení navrhuje vynálezce ploskořezu.Vybízí k zakládání kompostu v uličkách mezi záhony i když se pak po něm chodí.Argumentuje tím,že v blízkosti kompostů bývá úrodnější zem,což je pravda,a že je proto škoda umísťovat kompst mimo.Letos jsem zkusila tedy do uliček dávat hrubší odpad,větvičky,stonky apod.Dobře se potom chodilo,no a dál se uvidí.
M. :)


Alžbeta
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 14 zář 2012 11:21
Dal: 36 poděkování
Dostal: 21 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Alžbeta »

Pri zaváraní je niekedy dosť odpadu a bolo mi ho ľúto vyhadzovať, na mojej malej kvetinovej záhrade som nemala kde vykopať jamu, tak som ho len tak sypala do mini priehlbne medzi dva kriačky ríbezlí a maskovala - prikrývala odkvitnutými kvetmi a trávou, na jeseň zemou z kvetináčov a v zime popolom. Na druhý rok som sa už len tešila z krásnyh ríbezlí. Pomáha im aj pravidelný hlboký rez.
V zime dávam odpad do starého plastového suda a tiež ho presypávam popolom.

Ja som sa do ploskorezu zamilovala, odporúčam dlhé ľahké porisko, okopáva sa s ním úžasne už keď zelenina a teda aj burina klíčia a je trebárs mokro.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

Igi píše:rovnou pod ně teda můžu koupit tu rohovinu(doufám ,že to mají všude v zahradnictví apod.).
ahoj Igi ...

... doporučuji Hoštickou ... je o třetinu lacnější než ostatní dražší značky, přitom však udělá úplně stejnou službu ... na rozemletejch kopejtkách se totiž nic moc další už vylepšit nedá ....... leda by byly od Jardy Ovčáka, kterej ty svý vovečky vykrmuje orchidejema ... :lol: :lol: ...
Igi píše:teď už je pozdě zakládat i stacionární kompost, protože by se to nemělo jak prohřát, když už je zem studená.
... opak jest pravdou ... klidně ho ještě založ, neb pozdě rozhodně není, protože jakmile se nastartuje rozkladnej proces, tak tepla bude dostatek, aby postupně prohřálo celou hromadu, čímž se proces nastartuje i ve zbytku objemu ... (stejné jako v zimě, když rozhrábneš zmrzlou hromadu hnoje, tak se z ní přesto bude "kouřit") ...... jenom to s nástupem mrazíků pořádně přikrej hlínou ... ;) ...

.... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

milnem píše:Vybízí k zakládání kompostu v uličkách mezi záhony .... Letos jsem zkusila tedy do uliček dávat hrubší odpad,větvičky,stonky apod.Dobře se potom chodí.
ahoj M ...

... :ethink: ... hm, zní to lákavě a rozumě (človek si tím ušetří práci s odnášením přes celou zahradu do kompostu) ... i to příjemné chození, po takovýchto chodníčcích, si dokáži představit ... určitě se na tom také dá i pohodlně klečet, popř. ležet (dle hesla: ... "K malé práci si sednu a k velké lehnu" ... :laugh: ), ... určitě mnohem pohodlněji než na těch námi používaných betových dlaždicích, takže to odzkouším ... dík ... :good: ..... není to však kompost v pravém slova smyslu, spíše to odpovídá mulči (čím ovšem neříkám, že se z něj neuvolňují živiny) ... ;) ...

... tož tady máš fotku jednoho mejho "puťáku" (jenž shodou okolností momentálně leží hned vedle "stabiláku" pod maliníky, které v té části tvoří živý plot a skrývají ho tak před okolím) ...
Puťák ....jpg
... byl založen někdy v červenci na záhonu, na němž tou dobou již rostla dýně (ta naštěstí snese i vyšší teploty kolem stonku) ... tento byl po navršení pouze jemně poprášen hlínou a přestože nebyl vůbec pletý, tak skoro žádný plevel z něj neroste (kromě rajčete, který se tam najednou vyklubalo, zřejmě samovolně ze semínka) ...... až sklidíme dýně (a ty zelený rajčata :D), tak ho překlopím na vedlejší záhon ...

... a přestože možná na první pohled nevypadá příliš vzhledně, tak přesně v takovémto stavu bych měl nejraději skoro celou zahradu ... je to velice úrodné podloží, co si samo udrží dostatek vláhy i v těch největších hicech ... navíc teplo z tlejících zbytků svědčí snad úplně všem rostlinám ... při pozvolném rozkladu také nehrozí přehnojení, které je v postatě mnohem horší než "nedohnojení" ...... díky tomu všemu je to místo, které milují i žížaly a další jim podobní živočisi ... místo, kde se daří životu ... flóře i fauně ...

(pozn: ... nedohnojení = malé neduživé rostliny s malou úrodou ... kdežto "přehnojení = rostliny trpí a žloutnou, popř. i hynou)

... mno, takže .... upravené záhonky sice možná lahodí oku, ale je to naprosto zbytečná otročina (udržet je bez plevele) a na nechráněné půdě dochází i k vysokému odparu závlahy, čímž se posléze mění ve spraš = po zálivce (bez okopávání / provzdušnění) pak ztvrdne na kámen (vytvoří se neproniknutelná krusta) = horní vrstva tím pádem snadněji rychle proschne = půdní organismy v ní žijící díky tomu hynou, popř. se stěhují do hlubších vrstev = to všechno je samozřejmě špatně (tedy pokud zrovna nechceme pěstovat polopouštní květenu ... ;) ) ...

... je divné, že většina zahrádkářů se pěstováním rostlin snaží co nejvíce se sblížit s přírodou, ale přitom dělají vše přesně naopak, než jak to dělá sama příroda ... :dknow: ... ze záhonů odstraňují to, co jí má chránit před větrem a sluncem, to co se čase rozloží na živiny ... následně pak jdou a kupují umělá hnojiva, aby jim tam vůbec něco rostlo ...... někdy mám pocit, že ti lidé snad viděli přírodu jedině v katalozích zahradnickejch firem a v líbivejch Přemko - Gondíkovskejch "vzdělávacích pořadech", kde je jim (až na drobné výjimky) podsouváno, jak přesně má vypadat dokonalý "designově čistý záhon" (čehož se prý nejlépe docílí herbicidy ... :roll: ) ... neb to, co většinou převádějí, je pouhé bohapusté znásilňování půdy ... :bhead: ...

... přitom stačí tak málo ...... občas se jít cournout ven, do přírody ... a nemít u toho zavřený oči ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...

-----------------
PeS: ... M, tady máš pro úplnost ještě druhý a třetí konec zmíněné dýně ...
... to bude ale nádhernej Halloweenskej bubák ... :) ...
... to bude ale nádhernej Halloweenskej bubák ... :) ...
... tento konec na chvíli vyběhl skrz plot ven a po cca metru se zase proplížil zpátky, kde založil plody ... na tu jabloň jsem mu už pomohl já, aby se neválel ve vedlejším mátovým políčku ...
... tento konec na chvíli vyběhl skrz plot ven a po cca metru se zase proplížil zpátky, kde založil plody ... na tu jabloň jsem mu už pomohl já, aby se neválel ve vedlejším mátovým políčku ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

V této souvislosti ...

Příspěvek od A(&F) »

... v této souvislosti si sem dovolím zkopírovat příspěvek od xyyz z jiné části fóra ... ;) ...


Je pravda, že většina lidí to bude brát jako vtip a to je právě na tom to smutné.

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka...
Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole na Zemi? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou zelené fleky...
Sv. František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám „plevel“, ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.
Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla jen tráva?
Sv. František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.
Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.
Sv. František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.
Bůh: Oni jí sekají? Suší ji na seno?
Sv. František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.
Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?
Sv. František: Ne, Pane, právě naopak. Platí za odvoz.
Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí, aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?
Sv. František: Ano, přesně tak, Pane.
Bůh: Tihle Příměšťáci potom musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.
Sv. František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.
Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.
Sv. František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.
Bůh: To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?
Sv. František: Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.
Bůh: A odkud tento mulč berou?
Sv. František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.
Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?
Sv.Kateřina: „Blbý a blbější“, Pane. Je to opravdu hloupý film o ...
Bůh: To je OK, klidně to pusť. O tom už jsem slyšel od Františka.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Dodatek k "putovním kompostům" ...

Příspěvek od A(&F) »

milnem píše:Jde tedy o jednorázové založení směřující k poměrně pohodlnému vyhnojení záhonu
... má to i tu výhodu, že se tím napřímo prohnojí dva záhony ...... ten na kterém založíš kompost, ale i ten, na který ho po čase přehodíš a necháš dozrát ... :idea: ...

... jenom znovu ještě připomínám, že je důležité vždy předem lehce prokypřiti půdu ... jak na záhonu, kde ho zakládáme, tak i na tom, na který ho potom přehazujeme ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Tak jsem si pročetl celé toto vlákno abych se přiučil a neptal se zbytečně na něco, co už tady je.
Rád bych měl kolem zahrádky živej plot, známý mi dal ptačí zob, už jsem ho dal do země, ale paní sousedce se to moc nelíbilo, že je v pravidlech, že keře musí být min. 1,5m od okraje, takže hledám nějakou alternativu. Četl jsem tu, že topinambury dorůstají až do 3m a rostou několik let z hlíz, které můžu nechat i v záhoně, akorát se tu psalo, že na zahrádku se nedoporučuje, proč? Jakože se hodně množí do okolí? Co jiného rychle a vysoce rostoucího byste mi doporučili?
Jak jsem se tu dočetl, dá se česnek vypěstovat i z paličky co se dá koupit normálně v obchodě a vysadit až někdy těsně před prvními mrazy(takže mám ještě čas), jen teda někde sehnat hypermangan na namoření.
Nevím jestli mám sehnat vápno a poprášit teď záhony, babička to tak vždycky dělala-jeden rok na podzim zarývala hnůj a druhý rok jen poprášila vápnem.
Tady přikládám obrázky jak vypadala zahrádka, když jsme ji přebírali a pak skoro aktuální fotka, od té doby jsme ještě dotrhali trávu ve spodní části a zastřihnul jsem stromy, co jsou vidět dole (ty už naše nejsou jen nám zasahovaly na zahrádku). Zahrada zprava končí hned za tou konstrukcí fóliáku.
pred.jpg
po.jpg

Edit: ... dovolil jsem si Ti prohodit pořadí obrázků, aby šly po sobě v časové ose ... A(&F) ...


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“