Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Gravitace

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

adam.benda

Ty kuličky je známá věc, olovo nebo hliník. Ale jeden prvek se podřídit odmítá, teď si rychle nevzpomenu na jeho název. Lepší by bylo dumat nad příčinou gravitace, než důsledky. Když se zamyslíte nad tím, že jakmile se nabité částice či magnet v el.poli pohne, okamžitě povstává další složka síly, tak právě u hmotnosti by měla být výjimka? Co si o tom myslíte? Vakuum nemusí být vakuem doslova, kdoví jaká (zatím) neměřitelná matérie ji vyplňuje? Když si člověk uvědomí, že energetické fotony letí třeba miliardy let hlubokým mrazem beze ztrát, je to vzhledem k lidskému chápání ohromující.


co nevíme, neznamená, že neexistuje
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od martin11 »

výš je napsáno.....Lepší by bylo dumat nad příčinou gravitace

Zdravím a se zatajeným dechem čtu sci-fi diskuzi :shock:

v obotu u Jeffa mě Adam :good: věnoval několik minut svého času a pravděpodobně protrpěl rozhovor se mnou :oops: , nemluvili jsme sice o výše probíraném problému ale o silách v setrvačníku a energii v něm uložené. Důvod proč jsem vyzvídal je v tomto okamžiku podružný, ale stále více se nabízí / tedy mě netechnikovi/ otázka, zda-li gravitace nesouvisí s energií uloženou v pohybu /viz ty nehmotné fotony letící opravdu rychle/. a potom také o probíraném ...energie vakua...
proč jsem do této diskuse přispěl je otázka, zda-li na vztahu Země - Měsíc také nehraje roli točení se obouch a vzdalování není příčinou zpomalování otáčení taktéž obouch....No třeba si to "zase" myslím špatně :( ....zdraví martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

Martine11,

proč nehmotný foton? Světlo má hmotu.
Abych pravdu řekl, ne ze všechno co nám věda předkládá jsem unešený. Do této diskuse jsem vstoupil s dotazem na radioaktivní částice, protože některé soukromé výzkumy začínají prokazovat odlišný model radioaktivního rozpadu. Tzn. že zářící částice se neskládá z žádných kuliček, ale ohromného množství trojůhelníkovitých lístečků nalepených těsně jedna na druhé. Podle jakých zákonitostí odhořívají je vekou neznámou, ale vždycky to začne volným koncem lístečku - přičemž ty tři vrcholy představují různá záření....no snad jsem to nezkomolil. Jenom chci říci, jak málo pořád víme.
Ty energie v setrvačníku jak píšeš, to je těžká věc. V lopatě když skládám uhlí je také :) Pohyb je složité téma.
Musím jít něco dělat, měj se.


co nevíme, neznamená, že neexistuje
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od martin11 »

...někde někdo mě vysvětlil. že foton je nehmotný, ale protože se pohybuje, tak má hmotnost....tudíž foton v klidu neexistuje...proto nehmotný foton....ale může to být jinak :idea:...radioaktivní rozpad do této diskuse nepatří.....bavíme se momentálně o gravitaci - konkrétně o vzdalování Země od Měcíce :idea: ...přečti si několik stránek nazpět....m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

Já vím, změny oběhu Měsíce a rotace Země jsem tam vložil myslím zrovna já, ale jistý si nejsem, ono každou chvíli diskuse sklouzne někam jinam, takže nic ve zlém. Tohle je vlákno gravitace a máš pravdu, že sem radioaktivita holt nepatří.
Změna oběhové rychlosti Měsíce může být důsledkem změn v rotaci Země, nebo naopak, či také reakcí obou na vnější vlivy. Jisté je, že důsledky pocítíme v podobě dramatických změn počasí na celém světě, protože stabilita Měsíce (o Zemi nemluvě) je základem. Kde má být led, je voda. A zoufalá situace se projevuje každoročně tu záplavami, jaké tady nebyly, onde naopak extrémními suchy. Jisté jenom je, že už ke změnám došlo a probíhají - v případě, že jde o vnější vlivy, se ale mohou samovolně zastavit. Nebo taky ne :(
Ale kde je příčina, zda v Zemi, Měsíci či jinde, lze dnes jen těžko bezpečně stanovit. Můžeme ovšem spřádat nejrůznější teorie.

K tomu fotonu a k teoretické nehybnosti, tohle právě těžko skousnu, protože nic není ve vesmíru statické, všechno je v neustálém pohybu. Vědci sice se statikou kalkulují, ale v praxi jestli to má význam nevím, snad k výpočtům pro zjednodušení, modelování situací, a tak podobně. Důležitý je však vždy jen správný výsledek. Ale ani ten se časem nemusí jako správný ukázat.

To zamyšlení se nad tak ohromnou cestou fotonu či jiné energetické částice mrazivým prostorem, aniž by ztratila svou energii, bylo spíš filosofické. Jak jsme v těch nekonečných prostorách s obludně velkými energiemi maličcí. Chceme si podmanit vesmír, ale ten kýchne a je po nás :smoke:


co nevíme, neznamená, že neexistuje
pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

Jestli najdu odvahu, vložím sem ty slíbené grav. siločáry, jen schematicky, co nejjednodušeji, jelikož to ani jinak nejde - vynechám i svazky, ke každé jedné siločáře si musíme domyslet ještě tři. A ani o nebude přesné, pač stále zanikají a nové vznikají. Přenést to z hlavy na papír bývá pro některé - včetně mne, velký problém.


co nevíme, neznamená, že neexistuje
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Podstata gravitace

Příspěvek od adam.benda »

pokr píše:... Lepší by bylo dumat nad příčinou gravitace, než důsledky. Když se zamyslíte nad tím, že jakmile se nabité částice či magnet v el.poli pohne, okamžitě povstává další složka síly, tak právě u hmotnosti by měla být výjimka? Co si o tom myslíte? ...
Určitě by bylo nádherné prohlédnout příčinu a podstatu gravitace, ale můžeme si na něco takového v současné době vůbec troufnout? Já na to zatím koule nemám, protože všeobecně víme příliš málo. Máme pár indícií, pár nápadů, ale obávám se, že zbytek je příliš opovážlivé filozofování...

Většinou se mi osvědčilo, pronikat do daného problému právě pomocí nějaké matemicko-fyzikální "matrice", která je na daný problém napasována. Člověka to vede, vztahy a matematika pomáhá, jen se to nesmí vzít příliš ortodoxně a nechávat si průběžně oči otevřené. Ohledně gravitace mám obavu, že si zatím nemůžeme dovolit pronikat do její podstaty, protože máme příliš málo střípků do skládačky.

El. náboj se pohne v el. poli, hmota zase v gravitačním... Někdo sebou pohne, když jde o pívo, někdo jiný sebou pohne, když jde o dívenku. Někteří se pohnou při obojím. :D Vím, že tyhle otřelé fráze nikomu nepomůžou, ale jenom to prakticky dokazuje, jak málo víme. A pomalu je to tak, že nechápem, proč králík nejí otruby... Navíc pořád všechno školsky nazýváme "částicemi". To se v tom pak máme vyznat, když to kuličky kulaté zřejmě vůbec nejsou...


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Spin

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:... v obotu u Jeffa mě Adam :good: věnoval několik minut svého času a pravděpodobně protrpěl rozhovor se mnou :oops: ...
... otázka, zda-li na vztahu Země - Měsíc také nehraje roli točení se obouch a vzdalování není příčinou zpomalování otáčení taktéž obouch ...
Martine, neprotrpěl. Když mám možnost někomu něco předat, pomáhá mi to k pocitu, že můj život má (kromě pár dalších věcí) nějaký smysl. Hlavně, když je zájem a snaha dumat, dumat, dumat.

Vlastní rotace těles by neměla mít vliv na jejich vzájemné gravitační působení, potažmo na jejich vzdálenost.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Podstata gravitace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: .... Určitě by bylo nádherné prohlédnout příčinu a podstatu gravitace, ale můžeme si na něco takového v současné době vůbec troufnout? J.
:D Až se přijdeš na to, že jedinný člověk kterému můžeš věřit jsi Ty, pak si možná aj troufneš.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Podstata gravitace

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše: :D Až se přijdeš na to, že jedinný člověk kterému můžeš věřit jsi Ty, pak si možná aj troufneš.
Mimo téma (offtopic)
Uvěř svým snům a zároveň nespadni do voňavé studny zcela klamného "pochopení" ... :D Ono se z ní toliž navíc velmi blbě leze zase ven...
Srdečně Tě zdraví Adam


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna oběžné dráhy

Příspěvek od Jerry.M »

pokr píše:adam.benda.

Nedávno byl zjištěn fakt, že se Měsíc od Země lehounce vzdaluje. Když jsem před časem zde psal o změnách oběhu Měsíce a rotace Země, které se ve svém důsledku neobejdou bez následků, reakce přispěvatelů byly až hysterické a výsměšné. Jsem proto velice rád, že byl zmíněný efekt dokázán.
Vzdalovanie Mesiaca neni ziadna novinka, vie sa o tom už velmi dlho.


PureL
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: pát 07 říj 2011 9:26
Dal: 4 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od PureL »



pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

adam.benda píše:Navíc pořád všechno školsky nazýváme "částicemi". To se v tom pak máme vyznat, když to kuličky kulaté zřejmě vůbec nejsou...
No některé částice podobu kuliček jako nejpřirozenějšího tvaru jistě mají, ale musí být ještě z něčeho složené. Nemohu mluvit obecně, to by bylo příliš opovážlivé, pouze o radioaktivní, a pak ještě jedné co zatím nemá jméno. Tato potencionálně přínosná cizinka je skutečně složená, a to z vlastního energetického jádra a obalu, který silně připomíná zelí, jehož vnější slupky se jeví jako duté. Takže kdo ví, jak vypadají ostatní?

Adame, ten pohyb částic v prostředí, kdy vzniká další složka síly bych nepodceňoval. Je to jedna z reálných možností jak gravitace povstává.


co nevíme, neznamená, že neexistuje
pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Re: Gravitace

Příspěvek od pokr »

Jerry M.

Nešlo jen o čisté vzdalování Měsíce, ale změny v jeho oběhové rychlosti a rotaci Země.


co nevíme, neznamená, že neexistuje
Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Gravitace

Příspěvek od Jerry.M »

pokr píše:Jerry M.

Nešlo jen o čisté vzdalování Měsíce, ale změny v jeho oběhové rychlosti a rotaci Země.
Tieto zmeny spolu súvisia. Bez jednej by nebolo druhej.


Odpovědět

Zpět na „Universum“