Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...
Město Krnov - Dobré srdce Krnova - QR platba na účet města Krnova - Pomoc postiženým při povodních. Více zde...

Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
sao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 393
Registrován: sob 03 bře 2007 13:40
Bydliště: MORAVA
Dostal: 7 poděkování

Re: moje skusenosti z vodikom

Příspěvek od sao »

ATO píše:moje skusenosti z 20.04.
zostava: elektrody 150x190 medzera 2 mm, + 0 - 0 + 0 -
napajanie autobateria, motor honda GX160 jednovalcovy stvortakt 160ccm.
vysledok: z bublerom po pripojeni na napetie( prud som nemeral ale vodice 2,5mm2 sa dost hriali) po cca 10s a pokuse nastartovat motor podla sluchu asi 1-2 krat odpalil, skusal som asi 5x a bolo videt ako sa mierne voda z bublera vraca do vyvijaca (taky mali splech).

pokus bez bublera, po potiahnuti startera vybuch nadoba vyvyjaca(sklenna) a rozletela sa do vzdialenosti 11m.
lava ruka asi 10ks trznich ran 2-5 mm
prava ruka 1ks rezna rana dlzka 35mm hlbka 3mm.
Takze moje skusenosti:
- nikdy vyvyjac zo skla
TAK , JAK PSAL --- XZZZX -- BEZPEČNOST PŘI PRÁCI

A CO DÁVÁM JÁ -- SAO -- NEBO KOLEGA --LA -- NENI JENOM PRO SRANDU

JINAK DOTAZY :

BEZPEČNOST A KDE CO SEHNAT

SAO NEBO LA

VŠECHNO RÁDI ŘEKNEM A PORADÍME

:help: ať šumíme ale bez nehod :help:


Peter
Zasloužilý člen
Příspěvky: 432
Registrován: čtv 09 lis 2006 22:34

Efektivita

Příspěvek od Peter »

...
Naposledy upravil(a) Peter dne sob 18 říj 2008 11:28, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Dodoboys »

Zdravím, tohle to jsem zkoušel už minulý rok.Fungovalo to, ale efektivitu - účinnost chcete-li jsem nepočítal.Vím jenom, že čím větší příkon spotřebiče -> tím větší vývin plynu.Tuším, že jsem měl asi 60ks desek, vzdálenost 2mm a rozměr 100x150mm.
Začínal jsem tak, že jsem do obvodu postupně zapojoval spotřebiče s větším příkonem tzn. žárovka 60W až el. přímotop 2000W.Nakonec jsem se rozhodl usměrnit přímo 230V a zapojit na vyvíječ.K mému překvapení fungoval úžasně (ne efektivně) odběr 10A při 230V = 2300W.Jako hořák jsem měl velkou injekční jehlu (na plnění tiskáren) po zapálení z ní šel plamen o délce kolem 5-ti cm.Vývin byl ale větší než byla shopna propustit jehla systém se hodně natlakoval a musel jsem z bezpečnostních důvodů pokus raději přerušit.
Vyzkoušel jsem si alespoň roztavit svařovací drát o průměru 2,5mm - šlo to hladce a hoření pod vodou taky fungovalo.
Nevím zda-li můj příspěvek patří do ef. elýzy, ale třeba jako doplňující informace někomu pomůže. :roll:
Hodně zdaru při vývinu.... :D

P.S. znovu jsem pokus už nedokázal opakovat, protože se vyvíječ potáhl nějakým částečně vodivým povlakem a při vyšším napětí jde do zkratu. :x


Udělejme další krok k nezávislosti!
Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Dodoboys »

Pokusím se Vám tady předvést vyvíječ, o kterém jsem psal o jeden příspěvek výše - jenom jinak zapojený.
Celková spotřeba el. energie při funkci jak je na videu je 230V/1,91A což už je lepší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Udělejme další krok k nezávislosti!
sao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 393
Registrován: sob 03 bře 2007 13:40
Bydliště: MORAVA
Dostal: 7 poděkování

JA CHCI TAKY KÝBL

Příspěvek od sao »

007
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Ověření plynu

Příspěvek od Dodoboys »

Ještě zde přikládám video, že plyn který jde z onoho "kýblu" viz str. 67 je opravdu lehký - že by opravdu vodík ;)
A nebo směs plynů s převážnou částí vodíku. :arrow:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Udělejme další krok k nezávislosti!
Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Průtok plynu

Příspěvek od Dodoboys »

Zdravím, dnes jsem provedl orientační měření průtoku plynu a tady je výsledek:

1L plynu - 17,5s
3,43L plynu - 1min.
205,8L plynu - 1hod.

Výsledek je s vyvíječe str.67 "kýbl" ;)


Udělejme další krok k nezávislosti!
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2448
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

dodoboys

Příspěvek od lajos »

Tak že nám bude stačit jen údaj o napětí a proudu? Nebo jsi myslel těch 2300W s usměrňovačem ze sítě??


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Průtok plynu

Příspěvek od Ilem »

Dodoboys píše:Zdravím, dnes jsem provedl orientační měření průtoku plynu a tady je výsledek:

1L plynu - 17,5s
3,43L plynu - 1min.
205,8L plynu - 1hod.

Výsledek je s vyvíječe str.67 "kýbl" ;)
Pokud ti to nežere míň, než 583,1W, je to o ničem. (Objem kyslíku zanedbávám, jinak by to bylo ještě horší.)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hořící voda...

Příspěvek od Merlin »



The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Hořící voda...

Příspěvek od kutil »

Ahojky, je to hezké ale já neumím anglicky ani blafnót-grr
Můžeš prosím Tě několika slovy popsat v čem je ten fígel? Podstata problému pokud to řekli?


Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Re: Průtok plynu

Příspěvek od Dodoboys »

Ilem píše:
Dodoboys píše:Zdravím, dnes jsem provedl orientační měření průtoku plynu a tady je výsledek:

1L plynu - 17,5s
3,43L plynu - 1min.
205,8L plynu - 1hod.

Výsledek je s vyvíječe str.67 "kýbl" ;)
Pokud ti to nežere míň, než 583,1W, je to o ničem. (Objem kyslíku zanedbávám, jinak by to bylo ještě horší.)
Na výše uvedený vývin plynu spotřebovávám ze sítě (230V/1,91A) 440W.
Je to samozřejmě směs plynů (kyslík+vodík).
A v žádném případě netvrdím, že je to nějaký zázrak, ale alespoň se něco děje. 8)


Udělejme další krok k nezávislosti!
Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

Re: dodoboys

Příspěvek od Dodoboys »

lajos píše:Tak že nám bude stačit jen údaj o napětí a proudu? Nebo jsi myslel těch 2300W s usměrňovačem ze sítě??
V prvním případě jsem reagoval na příspěvek s tím schématem usměrňovače 230V a přes žárovku na elektrolyzér viz. můj první příspěvek na str.67.

Následující videa už jsou zapojená jinak s celkovou spotřebou ze sítě 230V/1,91A tj. 440W a uvedený vývin plynu taktéž.

Podotýkám, že toto vše je pouze laborování se stejnosměrným napětím o různých hodnotách (voltů i ampér) a různých počtů "mrtvých" elektrod.V tomto konkrétním případě je jich 8ks nezapojených.


Udělejme další krok k nezávislosti!
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: dodoboys

Příspěvek od Ilem »

Dodoboys píše:
Podotýkám, že toto vše je pouze laborování se stejnosměrným napětím o různých hodnotách (voltů i ampér) a různých počtů "mrtvých" elektrod.V tomto konkrétním případě je jich 8ks nezapojených.
Dodám ti k laborování trochu teorie. Napětí na jeden pár elektrod by mělo pro maximální účinnost být kolem 2V - moje zkušenost (Kanarev uvádí 1,7V). Nevypadá to sice tak hezky na videu, ale účinnost je maximální (pro stejnosměrnou elýzu). Je to proto, že při těchto napětích voda nestaví tak silnou obranu (dvojvrstva). Při usměrněném nevyhlazeném síťovém napětí je trošku problém, jaké napětí vlastně počítat. Při 8mi pasívních elektrodách začíná vývin když půlsinusovka protne 17 V. Čím jde výš, jde stále větší část energie na ohřev vody. Ve špičce, když je na sérii elektrod 325V máš na každé 32,5V. To je dost. Podle mých měření je snesitelné napětí na dvojici elektrod 5V výš už se začíná dělat " mlíko" - známka toho, že rozklad není efektivní. Takže doporučuji 63 pasívních elektrod. Na videu bude sice pár bublinek, ale maximální efektivita. Potřebné množství plynu se pak musí dohnat celkovou plochou. Ještě lepší by bylo usměrněné síťové napětí vyhladit, ale při těchto proudech asi vyvkrvácíš na kondenzátorech.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Dodoboys
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: úte 14 lis 2006 15:15
Bydliště: Jižní Morava

upřesnění

Příspěvek od Dodoboys »

Ještě to upřesním:
- na aktivní elektrody pouštím 45V/9,77A tj. 230V/1,91A
- napětí je usměrněno přes můstek
- počet neaktivních elektrod je 8ks při mezeře 2mm
- rozměr elektrod je 100x150mm
- počet sekcí 5
- voda je studniční bez dalších úprav
_____________________________________________________________
takto zapojený elektrolyzér vyprodukuje 206L plynu za hodinu což nestačí ani na 46ccm čtyřtaktní motor.Odzkoušeno!
Jako obohacení benzinové směsi však funguje znatelně.Po desetiminutovém provozu má zapalovací svíčka světlemodrou barvu (myšleno jiskřiště) a spalovací prostor je dokonale zbaven karbonu a jiných usazenin.A měřitelně klesá spotřeba paliva (nepočítal jsem kolik)
_____________________________________________________________
Tímto tento pokus uzavírám pro jeho neefektivitu. ;)
Je třeba zkusit něco nového :lol:


Udělejme další krok k nezávislosti!
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“