Již delší dobu uvažuji o tom, co si pořídit nebo vytvořit pro to, abych v průmyslovém městě byl schopen přes týden běžně existovat, tj. mít zdroj kvalitní vody, jakž takž vzduch a taky při různých epidemiích mít po ruce snadnou a účinnou desinfekci obytných prostor.
Nabízejí se následující možnosti:
Vzduch:
Kyslík O2
Klady: je schopen dodat tělu okamžitě pocit energie a zlepšit dýchání, zvláště u alergiků a astmatiků.
Zápory: při dlouhodobějším užívání údajně dochází ke zvyšování volných radikálů v těle, co může vyvolávat již velmi závažná onemocnění.
Píšu tady o klasickém kyslíku O2 v bombě, na které je ventil a inhalační maska s hadičkou. Ideální by byla nějaká konstrukce, která by umožňovala pozvolně zvyšovat koncentraci kyslíku v místnosti. Varianta pouhé čističky vzduchu je o ničem. Takové ty kyslíkové generátory, co využívají principu vody a prášku, co jsem četl v různých diskuzích jsou spíše nebezpečné, než prospěšné, protože produkují údajně příliš málo kyslíku a v případě inhalace to může být údajně až nebezpečné. Ale osobně to nemám nijak vyzkoušeno. Snad někdo jiný...
Voda:
Stačí si pořídit kvalitní vodní filtr, ale pokud se o to začne člověk hlouběji zajímat, začne být z nabídky různých filtrů dosti zmatený a ceny jsou tady mnohdy až neuvěřitelné. Pokud pominu filtry na různou Pi vodu apod., a zůstanu pouze u filtrů, které zachovávají její minerální složení, tak postupem času a zkušenostmi vs. cena jsem zvolil filtr Dionela FDN2 (umí filtrovat i dusičnany) a pokud je slušná kvalita vstupní vody z vodovodu, vydrží vložka filtru poměrně dlouho. Důležitá podmínka je, dle vstupní vody zvolit i vhodný typ filtru, pokud možno s desinfekční jednotkou na bakterie obsažené ve vodě, zvláště u té studniční, případně filtr na mechanické nečistoty (prodlouží životnost filtru). Mě vložka Dionela vydržela dokonce přes 1 rok (občasná kontrola kvality vody lakmusovými papírky nutností). Pak existuje ještě varianta děleného filtru, kde je několik nádob, ale je cenově dosti náročná. V tom je Dionela excelentní a kvalita vody je tady opravdu vynikající. Tento filtr je už schopen ve spojitosti s desinfekční koncovkou produkovat kvalitu v podobě kojenecké vody. Takže tímto vodu považuji z moji strany za vyřešenou.
Strava
O té jej již napsáno poměrně dost v jiných tématech.
Desinfekce prostor (v případě nějakých epidemií):
Chemikálie
Tady snad jedině věci založené na bázi chlóru, což je už spíše pro otrlé jedince
Ozon O3:
Generátory ozonu o různé kapacitě:
Klady: poměrně silný baktericidní účinek
Zápory: má tendenci naleptávat sliznice a při překročení bezpečného množství může vyvolat značné zdravotní komplikace. Dále nutnost servisního zásahu výrobcem po určité době přístroje, z důvodu obnovení správné funkčnosti přístroje (opotřebení), což někteří výrobci záměrně ani neuvádějí. Ti solidnější ano, ale už se zase nedozvíte cenu, která je mnohdy až 50% pořizovací ceny přístroje. Výdrž se pohybuje do 2000 hod.
UV zářením (UVC):
Klady: velmi vysoká účinnost
Zápory: nutná maximální bezpečnost
Germicidní zářiče se rozlišují nejen podle typu UV záření, ale také podle svoji konstrukce. Pokud se jedná o baktericidní vlastnosti, tak pouze UVC.
Dle konstrukce jsou buď otevřené nebo uzavřené. Otevřené se ještě děli na přímo vyzařující nebo odrazem, např. od stěn.
Pro desinfekci se používá UV záření s vlnovou délkou 253,7 až 264 nm. V případě otevřených systému, ať již přímo nebo odrazem se musí dodržovat přísné bezpečnostní podmínky, kdy v takto ošetřované místnosti nesmí být po dobu aplikace nic živé, (lidé, zvířata). Přece jenom silné ultrafialové záření dokáže své.
Pak jsou tady uzavřené systémy, což je mojim favoritem a jak bude chvilka času, postavím si vlastní desinfikátor založený na tomto proncipu. Dají se také zakoupit, ale jejich cena je poměrně vysoká. Jedná se o případ, kdy je UV světlo, stejně jako u vodních filtrů uzavřeno v nějakém pouzdře, kde je vzduch přes vzduchový filtr nasáván a pak pro průchodu labyrintem zase vyfukován zpět do místnosti. Měl by být ale opatřen i o ochranné prvky. Tato konstrukce má výhodu v tom, že neomezuje pohyb lidí v místnosti a není, pokud se jedná o kvalitní konstrukci a rozumnou délku chodu přístroje zdraví nebezpečná a zvládá usmrcovat všechny mikroorganismy v místnosti naprosto dokonale, bez nějakého nepříjemného zápachu, jako je např. chlór nebo jinak naleptávat sliznice. Výdrž kvalitních trubic je až 8000 hod.
Tak to by byly všechny účinné prostředky, které jsou mi známé. Pokud někdo zná nějaký další nebo má vlastní zkušenosti, ať se k tomuto vyjádří.
Záměrem tohoto tématu je najít vhodná řešení těchto mnohdy podceňovaných důležitých věcí potřebných pro zdraví život, především těch, co žijí ve velkoměstech. Účelem je, jak problémům předcházet, ne je pouze řešit, čímž se zabývá drtivá většina témat tady.