Aktuálně: Nový finanční systém - SPDR nabízí doživotní měsíční rentu, oddlužení. financování vlastních projektů. Více zde...

Gravitace

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: dotaz na magnetické pole

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: Pro kontrolu: Například uprostřed modelu je síla nulová, protože okolní body jsou rovnoměrně rozložené a dílčí silové účinky se nakonec vyruší do nuly. Na okraji modelu je situace opačná - rozložení okolních bodů je velice nerovnoměrné (na jedné straně je bodů požehnaně, na druhé straně - za hranicí modelu - nejsou žádné) a tak máme dílčí síly inklinující k ostatním bodům a po jakémsi superpozicování všech těchto dílčích sil máme znatelnou výslednou sílu směřující do středu modelu.
Nazdar Adame. Jeden obrázek za tisíc slov :D Přesně tak jak říkáš. Počítal jsem to tenkrát na čtverečkovém papíru přes funkce atd. Vzalo mito několik dnů. S těmi závěry o tekutém jádru nevím, seismologie skutečně posledně co jsem na to kouknul tvrdí, že musí být tuhé, ale taky bych na to nevsázel. Země samotná se točí v nějakém vnějším poli a nemusí být nutně magnetické. Definitivně se ale točí ve svém magnetickém poli, což prokázal Sagnac a bez čehož by nepracovalo GPS, takže si ho může i sama generovat jako homopolár. Tam se mi ale lízt nechce, o tom málo víme, je to spousta dohadů. Navíc by bylo logické, že hmotnost NiFe jádra bude větší než hmotnost SiMa kůry, takže ono to bude jesště dost jinak, možná je to jádro i ze zlata. Co já vím. Každopádně to ale vidím tak, že hledat černou díru ve středu nějakého tělesa smysl nemá. Dnes to vidím tak, že Zěměkoule je kapka žhavého kovu pokrytá struskou, na které my blaze, či méně blaze žijeme.
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: dotaz na magnetické pole

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:hledat černou díru ve středu nějakého tělesa smysl nemá. Dnes to vidím tak, že Zěměkoule je kapka žhavého kovu pokrytá struskou, na které my blaze, či méně blaze žijeme.
Však také já nechci hledat černou díru uprostřed planety. Jenže sama černá díra žijící někde ve vesmírných dálavách by podle "teorie nulové středové gravitace" (dále jen ,,Teorie NSG") nemohla mít ani ty úplně nejzákladnější vlastnosti, ze kterých astronomie a astrofyzika vychází. Zřejmě by nepohlcovala světlo tak, jak se i v těch nevznešenějších kruzích tvrdí. Z hlediska Isaaca, gravitace a zde velice propagované teorie NSG je černá díra totéž jako jádro Země. Věřím, že by bylo možné narazit na víc případů, kde by to takhle kolidovalo.

Vnímám Zemi stejně, jako kapku žhavého kovu, která je pokrytá struskou. Teploty v pár kilometrech pod povrchem a vulkanická činnost zřejmě poukazují na to, že kdesi hluboko je skutečně vyjímečný hic. Proč by to tak ale mělo být, pokud platí teorie NSG?? Dobře, pokud by se uvažovalo o tom, že jádro necirkuluje, proč by mělo být vůbec žhavé (za předpokladku platnosti teorie NSG)? Snad kvůli tlaku od okolní "strusky"? Těžko. Tlak je tlak, ne hybátor. Teplota jádra by měla vznikat především třením hmoty a tedy značným a mocným pohybem. Těžko si představím, jak jinak. Nebo získalo žhavost a tekutost během zrodu planety a tyto vlastnosti přetrvávají z nějaké setrvačnosti? Opět silně pochybuji.

Teorie NSG se zdá být velice logická, ale její přímá aplikace na vše řečené se mi nějak nezdá, pánové.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: dotaz na magnetické pole

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: Vnímám Zemi stejně, jako kapku žhavého kovu, která je pokrytá struskou. Teploty v pár kilometrech pod povrchem a vulkanická činnost zřejmě poukazují na to, že kdesi hluboko je skutečně vyjímečný hic. Proč by to tak ale mělo být, pokud platí teorie NSG??
Hmm, co je teorie NSG? Znám jenom NFG a to znamená "No fucking good". (překládat nebudu, dohledej si přes googl, musel bych si dát varování) :D Google mi "NSG teorie" dává jenom něco o zdravotnictví v anglině a v češtině mlčí. Nicméně, teorie pomalého srážení se zeměkoule a tím udržování teploty v zeměkouli je již skutečně i oficielně překonána. Dnes se to svaluje v případě zeměkoule na hic z nukleárního rozpadu. Osobně to vidím jako pitomost taky, protože zeměkoule má být daleko starší než co by jakékoliv radioaktivní poločasy mohly zvládnout, alespoň zase podle dalších teorií :bhead: geologie atd. Byla by jinými slovy nutně dávno tepelně vyšeptalá.

Osobně to vidím tak, že gravitační pole, nejen zemské, je nejen vlnového, ale i částicového (aether) charakteru a že stejně jako gravitační pole dokáže něco přitáhnout mechanicky, musí nutně gravitaci zase způsobovat nějaká mechanika. V momentě, kdy se nám objeví v obraze mechanika, objeví se nám i nějaký druh tření, i když to absolutně neznamená, že musí fungovat přes materiální stránku věcí jak to známe z běžné praxe třeba u brzd u auta. V podstatě se zde můžeme podívat na funkci slapového vlnění pro jakous takous představu o co kráčí. Když si vezmu zase to magnetické pole, taky dokáže věci zpomalovat a zrychlovat a do jisté míry je toto akcelerování přirovnatelné k funkci tření na dálku. Podívej se na homopolár (generátor). Tam to magnetické pole taky něco něčím ruší, s něčím nějak reaguje, dělá to elektriku a zase hic a brzdí to, či zrychluje u motoru. My to jako tření nevidíme, protože jsme zabednění výrazivem a jak to není všechno hmotné, tak se tření v našich definicích a představách nekoná. Přitom tam jakýsi druh tření je, i když ho tak nikdo nebude ochoten pojmenovat.

V momentě, kdy toto připustím, tepelná energie (tedy naprostá většina) jak zemského jádra, tak hvězd, nepochází z žádných nukleárních rozpadů, či fúzí, není to rozpálený kýbl koksu a není to dech boží, ale z neschopnosti materiálu planety, či hvězdy, se dále moc pohnout pod vlivem gravitačního pole(í), a to nejen svého. My jsme mentálně velice závislí na učení se těhle věcí od jiných, kteří jsou stejně "neomylní" jako kde kdo z nás a většinu lidí mate, že si rozdávaj tituy a mají velice náročné vzdělání. Navíc je většina z nás příliš líná na to si věci pozjišťovat a přežvýkat. Samozřejmě nikdo nikdy nemohl v laboratoři zjistit, jesti se pod vlivem gravitačního pole těleso zahřívá, nebo si díky němu udržuje nějakou teplotu. Jednak to není dovoleno tím, že skutečná gravitace se nedá zatím vytvořit, jednak tím, že vše jí podléhá více méně stejně při danné intenzitě a jednak tím, že poměr masivnosti laboratorního objektu k velikosti už třeba Země je nesmírný. Nicméně, to co jsi správně vydedukoval byť i z mého anglického odkazu, že hustota gravitačního pole Země je zdaleka nejvyšší ve středu Země, byť i vektorově teoreticky vynulována (což je zase blbost), by docela přímočaře napovídalo, že i teplota bude ve středu Země nejvyšší.

Zde nás lidi docela mate i Celsiova stupnice, prože na nule už máme zmrzlý nosy. :D Podíváme-li se však na Kelvina zjistíme, že při stejném gradientu jako Celsius začínáme na - 273°C u Kelvina, tedy na 0°K, a že už těleso o teplotě 1°K je vlastně teplé. Podívám-li se pak na udávanou teplotu řekněme asteroidů a vůbec všeho v meziplanetárním prostoru, která je udávána jako cca 4°K, musím se nutně zeptat: "Jak to přijde a kde se k čertu tahle teplota v meziplanetárním prostoru vůbec bere?" "Co ji způsobuje?" Vezmu-li si celý vesmír, byť i z toho vynechám hvězdy a planety atd, je to zatraceně hodně tepla. Jde tedy nutně o koloběh druhů energie a hledat nějaký zdroj tepelné energie je sice chvályhodné, ale do značné míry pošetilé, protože teplo je jenom jednou z mnoha forem energie vesmíru a nutně se musí měnit na formy jiné a být zapříčiněno jinými formami a ne nezbytně jednou.

Například světlo jako takové nemá absolutně žádnou teplotu a teplota se objeví teprve když světlo s něčím nějak reaguje. Nedá se tedy (ani infračervené) považovat za tepelnou energii, ale pouze za nositele jakési energie jiné, která se na teplo mění teprve v momentě, kdy dojde k vzájemnému vlnovému rušení mezi tímto světlem a nějakým materiálem. Podíváš-li se na laserové teploměry, které Ti řeknou teplotu na dost velkou vzdálenost, je snad naprosto jasné, že jde o (interference) rušení vlnových délek světla. Už samotný fakt, že infračervené světlo má schopnost do materiálů do značné míry pronikat také napovídá, že se jeho energie nespotřebovává (nemění) na teplo okamžitě a že toto světlo je přeměněno na tepelnou energii postupně. (No a pak do toho vletí nějaký Einštain se svejma choromyslnejma postulátovejma výpotkama a dovolí si tvrdit, že světlo nestárne :roll: ) Někde jsem se o tom už zmínil http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 485#p99485 jak světlo fachá ve vztahu k barevnosti. Dodnes nikdo pořádně neví ani co je vlastně barva. Pokud by se měl Ruský prapor řídit současnýma vědeckýma teoriema, musel by okamžitě spontáně shořet :laugh:

Takže, upřimně řečeno, všechny teorie entropie a podobné věci mi můžou být ukradené. Na straně druhé teorie zachování energie je perfektní v tom smyslu, že nám do značné míry napovídá, že při těchto přeměnách energie není ničím plýtváno, vše se vrací v nějaké formě zpět do vesmírného systému, či spíše v něm zůstává. Lokálně je to samozřejmě teorie velice limitovaná. Dívám-li se na holá fakta, pokud je za fakta můžu považovat, nic po většině těch fyzikálních teorií není, protože jsou pospřádány partou fachidiotů, kteří toho vědí stále více o stále méně až vědí vše o ničem a tříděj věci naprosto bez ohledu na to, že se vytrhávat z pozadí prostě nedaj, pokud se člověk má dobrat toho, jak vypadá celkový obraz. To můžu zrovna tak věštit z lógru. Je to přirovnalené k detailní studii špičky kopí v obrazu Bitva u Lipan od Marolda expertem na malovací techniky (třeba Jardou Vokurkou), ze které je Jarda "schopen" odvodit a tvrdit, že má jakoukoliv představu o tom, jak vypadá celý obraz, bez znalosti už toho, co je vlastně kopí a co je dobová bitva, nebo člověk nebo kůň. Těch tužek co musel Jarouš ohryzat :bhead: Nic na tom nemění, že těch Jardů tu špici studuje půl miliónu a že další půlmilióny studujou kouda kopyta a kouda rámu. Jsem se zas utrhl. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: dotaz na magnetické pole

Příspěvek od Akord »

Jerry.M píše:
adam.benda píše:
Jerry.M píše:Dovolil by som si tvrdenie ohľadne extremnych gravitačných síl uprostred Zeme trochu poopraviť. Najsilnejšie gravitačné pôsobenie na iné teleso je na povrchu Zeme. Presne uprostred je nulové, pretože na teleso pôsobí gravitácia zo všetkých strán a tak sa vynuluje. Extrémny je tam tlak, ten sa snaží všetko stlačiť do stredu Zeme.
Skutečnost je taková, že čím blíže jsi středu Země, tím na Tebe působí větší gravitační síla.
Samozrejme, bez gravitacie by nebol tlak, ale inak s tým čo píšeš nesuhlasím. Učinky gravitácie na Tvoj objekt pôsobia zo všetkých strán a nie len zo stredu.
Takže gravitačná sila v strede Zeme je isto nulová, už len preto, že pri guli nie je dôvod preferovať nejaký smer sily. Nenulová sila v strede znamená, že sila v strede by musela mať smer, čo je nezmysel. To aký je v strede tlak závisí od toho, ži je stred tuhý, alebo kvapalný. Ak tuhý, tak tlak v strede je 0 (klenba, rúra), ak kvapalný, tak nejaký maximálny. Ak ten maximálny prekročí určitú hodnotu, tak stred zase stuhne. Pozrieť, čo píšu geológovia.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: dotaz na magnetické pole

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: ... To aký je v strede tlak závisí od toho, ži je stred tuhý, alebo kvapalný. Ak tuhý, tak tlak v strede je 0 (klenba, rúra), ak kvapalný, tak nejaký maximálny. Ak ten maximálny prekročí určitú hodnotu, tak stred zase stuhne. Pozrieť, čo píšu geológovia.
Myslím, že jsi trochu opominul, co na ten střed tlačí ze všech stran. Tlak tam bude ďábelský, protože se nelze domnívat, že cokoliv pevného, co známe, by se nějak nebortilo. Navíc při teoretické teplotě tisíců stupňů, pokud by to mělo být pevné, bude pevnost dána jedině tlakem jak jsi poznamenal. Nulový bude ve středu jenom výsledný kulový vektor síly. Příčina té síly tím nezmizí. Geologové (s fyzikama) skutečně tvrdí, že podle chování šíření seismických vln krzevá zeměkouli musí být jádro tuhé, ale zase ten tlak. Pokud u čehokoliv změníš napětí (nebo kompresi, to vyjde v takovém případě na stejno), vlnové vlastnosti materiálu se tím také změní a je jedno, jestli jde materiál plynný, kapalný nebo pevný. Všechno jsou to dohady. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Akord »

Práve neopomenul. Plná hrubá tuhá "ocelová" tyč v oleji o supervelkém tlaku má ve stredu tyče tlak prakticky nulový, tím nulovejší, čím má vetší pumer. Nenapsal jsem, že vím jiste, že stred je tuhý, ale duvod na to je, tlakem plyny kapalní a kapaliny tuhnou.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ok. Dík za info. Teď ješte, jestli skutečně dokáže slitina NiFe skutečně při cca 4000°C tlakem ztuhnout a jakým. To by pak stejně vypadalo na tekuté jádro v tuhé slupce a hned máme ze zeměkoule vejce. To tu myslím ještě co se týče jenom jádra nebylo. Zajímavé. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 837
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od buky »

Slavek Krepelka píše: To by pak stejně vypadalo na tekuté jádro v tuhé slupce a hned máme ze zeměkoule vejce.
Je opravdu zajímavé a můžeme se jen dohadovat, jak se udržuje jádro v žhavém stavu. Mne zas napadlo v souvislosti s magnetickým polem země, tekutým magmatem, pevnouu slupkou (povrchem) a rotací země okolo vlastné osi, jestli nedochází k indukci. Jednoducho řečeno jde o indukčnou pec :ethink:


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Takže gravitačná sila v strede Zeme je isto nulová, už len preto, že pri guli nie je dôvod preferovať nejaký smer sily. Nenulová sila v strede znamená, že sila v strede by musela mať smer, čo je nezmysel.
Musím uznat, že jakási matematicko-logická neexistence síly v "absolutním" středu Země je také dost relevantním argumentem. V absolutním středu tělesa jsem vnímal sílu jako nekonečně velikou, ale je pravda, že když by směr vektoru nebylo možné definovat, opět to háže dost špatné světlo na můj pohled na věc.

Slavek Krepelka píše:V momentě, kdy toto připustím, tepelná energie (tedy naprostá většina) jak zemského jádra, tak hvězd, nepochází z žádných nukleárních rozpadů, či fúzí, není to rozpálený kýbl koksu a není to dech boží, ale z neschopnosti materiálu planety, či hvězdy, se dále moc pohnout pod vlivem gravitačního pole(í), a to nejen svého.
Z vysokých teplot v jádru Země jsem obviňoval právě tření v mase hmoty, která je cirkulačně rozpohybována původně velice silnými gravitačními silami. Pokud jsou tyto síly naopak blíže ke středu menší a menší, opravdu netuším, co by mohlo vyvolávat v jádru takové teploty a případně i jeho cirkulaci (považuji za podmínku vzniku geomagnetického pole). Nebo že by nějaké nukleární procesy? Opět nevím, na základě čeho by tam měly probíhat v takové míře, aby udržovaly takhle hmotné jádro natolik teplé. A opět se musím připomenout s těmi nelibými černými děrami. Jak je možné, že si astrofyzika tolik zakládá na černých dírách coby objektech s extrémní gravitací v jejich středu a často s vysoce žhavým cirkulujícím diskem hmoty kolem? Teorie "nulové středové gravitace" s tímto koliduje, jak už jsem myslím vícekrát předeslal.

Slavek Krepelka píše:Zde nás lidi docela mate i Celsiova stupnice, prože na nule už máme zmrzlý nosy. :D Podíváme-li se však na Kelvina zjistíme, že při stejném gradientu jako Celsius začínáme na - 273°C u Kelvina, tedy na 0°K, a že už těleso o teplotě 1°K je vlastně teplé. Podívám-li se pak na udávanou teplotu řekněme asteroidů a vůbec všeho v meziplanetárním prostoru, která je udávána jako cca 4°K, musím se nutně zeptat: "Jak to přijde a kde se k čertu tahle teplota v meziplanetárním prostoru vůbec bere?" "Co ji způsobuje?" Vezmu-li si celý vesmír, byť i z toho vynechám hvězdy a planety atd, je to zatraceně hodně tepla.
No jistě, 0 °C je ještě docela dost dobrý teplo, bohužel hlavně asi zřejmě kvůli naší biologické závislosti na vodě jsme tak poblouzněni Celsiem. 4 °K je ve vesmíru docela dost, to je fakt. Zřejmě je to ohřáté tím, čemu se všeobecně říká "vesmírné záření". Zřejmě podle barvy (černosti) nějakého šutru bude různá transmitace a pak různí Kelvinové. No.. a okolní prázdnota ovlivní teplotu ohřátého těleso jak? Zřejmě naakumulované teplo docela dobře tepelně izoluje, protože není kolem žádný materiál, který by teplo odvedl. Z toho mi vychází, že ty 4 °K mohou být také teplem naakumulovaným v době mnoha, mnoha let.

Slavek Krepelka píše:Dodnes nikdo pořádně neví ani co je vlastně barva.
Docela bych si i dovolil špekulovat, že barva by mohla být pouze živočišným optickým klamem. Ta informace, která letí k našemu oku, je jen nějaká vlnová délka vlnění, nebo spíše vlnění kombinované z různých vlnových délek o různých "amplitudách". Pak už jen jakési barevnostní pravítko v naší palici lidské určí barvu takovou, jakou jí vnímáme. Navíc, vnímáme pomocí barev jen poměrně úzké spektrum. Kdo ví, co bychom všechno viděli, kdyby toto spektrum mělo na škále vlnových délek trochu větší záběr.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Akord »

Slávek: Možná i vejce, kdoví. Sedí to s teoriemi o tuhém jádre, ale když je síla nebo tlak ve stredu nula a teplota tam je, tak by mel materiál ve stredu opet roztát. Klidne by mohlo treba pulzovat, jako "kyklopí" srdce :) když už ty konspirace.

adam: myslím si, že teplota se udržuje pouze setrvačností. Okolní vrstva je dost hrubá, aby to hodne dobre izolovalo, mnohem víc, než nejaký "penový polystyren pri mnohem menší tloušťce" Teplné ztráty do okolí jsou relativne velmi malé, to je i problém, kvuli kterému se špatne čerpá geotermická energie(možná, že je to práve dobre), minerální vrstva pusobí pri své tloušťce jako dokonalý izolant.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:adam: myslím si, že teplota se udržuje pouze setrvačností. Okolní vrstva je dost hrubá, aby to hodne dobre izolovalo, mnohem víc, než nejaký "penový polystyren pri mnohem menší tloušťce" Teplné ztráty do okolí jsou relativne velmi malé, to je i problém, kvuli kterému se špatne čerpá geotermická energie(možná, že je to práve dobre), minerální vrstva pusobí pri své tloušťce jako dokonalý izolant.
Tohle se mi právě moc nezdá. Ona ta energie (celou plochou pláště Země) uniká docela dost (problém kvůli geoterm. elekt. je kvůli možnosti relativně malého výparníku) - samozřejmě zde jde o relativnost pohledu. Dle mého bychom měli být už dávno studení. Jelikož to ale asi nijak nehodím do čísel, zůstane to bohužel jen mou domněnkou.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Jerry.M »

Teplo v jadre vyvoláva tlak a ten je spôsobený gravitáciou. Ked sa búcha kladivom do železa, tiež sa zohreje.
Gravitacia v strede čiernej diery neni nulová. Nulové je len gravitačné pôsobenie na objekt nachádzajúci sa v strede. Gravitacia Zeme nepôsobí na nás len zospodu, ale aj zo strán, teda z celého jej objemu. Pôsobenie gravitácie zo strán je slabšie a rovnaké, preto sa účinky rušia. Keby to tak nebolo , tak chodíme naklonený na jednu stranu ako kdesi v Amerike. Možno tam je niekde blízko povrch velké ložisko zlata a to spôsobuje túto gravitačnú anomaliu.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: V absolutním středu tělesa jsem vnímal sílu jako nekonečně velikou, ale je pravda, že když by směr vektoru nebylo možné definovat, opět to háže dost špatné světlo na můj pohled na věc.
Z toho si Adame nic nedělej, kdyby ses to tak ve škole nenaučil, dostal bys baňu :evil:
adam.benda píše: A opět se musím připomenout s těmi nelibými černými děrami. Jak je možné, že si astrofyzika tolik zakládá na černých dírách coby objektech s extrémní gravitací v jejich středu a často s vysoce žhavým cirkulujícím diskem hmoty kolem? Teorie "nulové středové gravitace" s tímto koliduje, jak už jsem myslím vícekrát předeslal.
Koliduje to s více věcma. Už třeba s tím, jak fungujou supernovy.
adam.benda píše: .... Zřejmě naakumulované teplo docela dobře tepelně izoluje, protože není kolem žádný materiál, který by teplo odvedl. Z toho mi vychází, že ty 4 °K mohou být také teplem naakumulovaným v době mnoha, mnoha let.
To by nám ale zase pěkně kolidovalo se zářením černých těles (black body radiation) :D Toho je plný vesmír a zatímco se teoretičtí fyzikové dlouhá desetiletí radovali, že jde o pozůstatek velkého třesku, sami se před pár lety usvědčili z omylu a že prý jde o ... "black body radiation". Už i Hawking prej od toho svýho schématu couvá.
adam.benda píše: Docela bych si i dovolil špekulovat, že barva by mohla být pouze živočišným optickým klamem.
I na klamání potřebuješ kouzelníka.

Ahoj Slávek.

P.S. Hele chlapi, plevelíme tady jak vichřice. Skoro půlka vlákna je už o gravitaci a přidružených jevech. Budu to muset přehodit do vlákna gravitace, tak se na to duševně připravte.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Slávek: Možná i vejce, kdoví. Sedí to s teoriemi o tuhém jádre, ale když je síla nebo tlak ve stredu nula a teplota tam je, tak by mel materiál ve stredu opet roztát.
Ale né, já tím vejcem nemyslel tvar, ale to, že je to tekuté ve skořápce, tedy přesně to co ty. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetické pole Zeme

Příspěvek od adam.benda »

Jerry.M píše:Teplo v jadre vyvoláva tlak a ten je spôsobený gravitáciou. Ked sa búcha kladivom do železa, tiež sa zohreje.
Když bouchneš do železa, tak ho ohřeješ, ale ohřeješ ho tím rázem, ne ustáleným vyvoláváním tlaku. Pokud přibližováním se ke středu Země klesá velikost gravitační síly, zřejmě lze dost pochybovat o tom, že vysoké teploty v jádře jsou vyvolávané gravitací a tlakem, který tato gravitace způsobuje.


Odpovědět

Zpět na „Universum“