Fyzika-Různé

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od aNONym »

Gabča píše:že odpor vzduchu roste víc než lineárně s rychlostí (je tam závislost nějaké paraboly v narušené atmosféře).
Pan Ernst Mach, profesor fyziky a matematiky na univerzitě ve Štýrském Hradci by z tebe měl určitě velkou radost. ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Gabča »

aNONym píše: Pan Ernst Mach.......
Myslíš toho s tím utrženým sluchátkem, nebo toho, který vyrábí žiletky? :D :D


Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
Tí jednoduchší to tak vnímajú s áutami, ale väčšina myslia v kW. Sila zrýchlenia nie je. Je sila alebo zrýchlenie F=m*a alebo a=F/m. Zrýchlenie sa určuje od hmotnosti a sily. Čas na dosiahnutie 100km/h je populárny medzi adolescentmi.

Buky, chcem dokázať, že slnko je odzrkadlený mesiac, podporis ma?


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
Tí jednoduchší to tak vnímajú s áutami, ale väčšina myslia v kW. Sila zrýchlenia nie je. Je sila alebo zrýchlenie F=m*a alebo a=F/m. Zrýchlenie sa určuje od hmotnosti a sily. Čas na dosiahnutie 100km/h je populárny medzi adolescentmi.

Buky, chcem dokázať, že slnko je odzrkadlený mesiac, podporis ma?


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od aNONym »

Gabča píše:
aNONym píše:Pan Ernst Mach.......
Myslíš toho s tím utrženým sluchátkem, nebo toho, který vyrábí žiletky? :D :D
V té době, kdy Ernst M. definoval své teorie, ještě utržených sluchátek nebylo (pokud si zrovna ten televizní Mach neudělal výlet do minulosti :lol: ) a holilo se povětšinou břitvou. ;) Non

Měl jsem na mysli tohoto pána http://www.brna.cz/home-mmb/?acc=profil ... i&load=232 , http://cs.wikipedia.org/wiki/Ernst_Mach , tedy toho, po němž je pojmenována jednotka Mach. 8) Mimochodem, jedním z jeho žáků byl i Nikola Tesla, který ač univerzitu nedokončil, tak byl prof. Machem velmi ovlivněn ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla ). :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Akord »

Gabča píše:Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
No akorát z nečeho takového neplyne informace o hmotnosti auta a kritérium je použitelné pouze pro srovnání aut o približne stejné hmotnosti. Práveže je v tomto pohledu hmotnost zohlednena docela špatne. Nejlehčí auto s nejmenším výkonem motoru se bude zdát podle takového kritéria nejvýkonnejší. A je tím i docela po definici podobné jednotky výkonu.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Gabča »

aNONym píše:
Gabča píše:
aNONym píše:Pan Ernst Mach.......
Myslíš toho s tím utrženým sluchátkem, nebo toho, který vyrábí žiletky? :D :D
Měl jsem na mysli tohoto pána, po němž je pojmenována jednotka Mach.
Ahojky,
Ta parabola narušené atmosféry je stejná jako tahle? Asi se tam podařilo "zhmotnit hmlu" při Mach1.
http:
//www.youtube.com/watch?v=7crDrmXrN_A&feature=PlayList&p=668AE44A502D133D&playnext=1&playnext_from=PL&index=30


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Gabča »

lectuer píše: Tí jednoduchší to tak vnímajú s áutami, ale väčšina myslia v kW. Sila zrýchlenia nie je. Je sila alebo zrýchlenie F=m*a alebo a=F/m. Zrýchlenie sa určuje od hmotnosti a sily. Čas na dosiahnutie 100km/h je populárny medzi adolescentmi.

Buky, chcem dokázať, že slnko je odzrkadlený mesiac, podporis ma?
Akord píše:
Gabča píše:Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
No akorát z nečeho takového neplyne informace o hmotnosti auta a kritérium je použitelné pouze pro srovnání aut o približne stejné hmotnosti. Práveže je v tomto pohledu hmotnost zohlednena docela špatne. Nejlehčí auto s nejmenším výkonem motoru se bude zdát podle takového kritéria nejvýkonnejší. A je tím i docela po definici podobné jednotky výkonu.
Ahoj,
vždyť já vím, taky jsem to tam psala. .. Ta jednotka "pro jednodušší lidi" :D je totiž dokonce v sekundách, opravdu už to víc zjednodušit nejde, to je právě to zahrnutí hmotnosti. Ale není to nutné, klidně by šlo udávat, že daný motor (je jedno kolik váží příslušné auto) má sílu v Newtonech: např. 1000 kg*100km/h /10sec. tj. cca necelých 3kNewton. Tenhle údaj se už dá použít dále, a pokud auto váží zrovínka oněch 1000 kg, tak to vydělíme , převrátíme a zjistíme, že tento motor dokáže toto auto urychlit na rychlost 100 km/h za 10 sec.

Já vám dám ty vaše trapný sekundy na minus třetí a podobný nesmysly :D :D .. Ne, neberte si to jako urážku, jediný blázen tu jsem já ale mě to prostě baví. Baví mě, že může existovat nezávislý jednodušší poled na to samé, ikdyž jak říkám .. na funkci to nemá vliv :D

Drontea Totalis


Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
lectuer píše: Tí jednoduchší to tak vnímajú s áutami, ale väčšina myslia v kW. Sila zrýchlenia nie je. Je sila alebo zrýchlenie F=m*a alebo a=F/m. Zrýchlenie sa určuje od hmotnosti a sily. Čas na dosiahnutie 100km/h je populárny medzi adolescentmi.

Buky, chcem dokázať, že slnko je odzrkadlený mesiac, podporis ma?
Akord píše:
Gabča píše:Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
No akorát z nečeho takového neplyne informace o hmotnosti auta a kritérium je použitelné pouze pro srovnání aut o približne stejné hmotnosti. Práveže je v tomto pohledu hmotnost zohlednena docela špatne. Nejlehčí auto s nejmenším výkonem motoru se bude zdát podle takového kritéria nejvýkonnejší. A je tím i docela po definici podobné jednotky výkonu.
Ahoj,
vždyť já vím, taky jsem to tam psala. .. Ta jednotka "pro jednodušší lidi" :D je totiž dokonce v sekundách, opravdu už to víc zjednodušit nejde, to je právě to zahrnutí hmotnosti. Ale není to nutné, klidně by šlo udávat, že daný motor (je jedno kolik váží příslušné auto) má sílu v Newtonech: např. 1000 kg*100km/h /10sec. tj. cca necelých 3kNewton. Tenhle údaj se už dá použít dále, a pokud auto váží zrovínka oněch 1000 kg, tak to vydělíme , převrátíme a zjistíme, že tento motor dokáže toto auto urychlit na rychlost 100 km/h za 10 sec.

Já vám dám ty vaše trapný sekundy na minus třetí a podobný nesmysly :D :D .. Ne, neberte si to jako urážku, jediný blázen tu jsem já ale mě to prostě baví. Baví mě, že může existovat nezávislý jednodušší poled na to samé, ikdyž jak říkám .. na funkci to nemá vliv :D

Drontea Totalis
Odskočila som si od plotny. Gábina, naučíme chlapcov fyziku základnej školy?


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
lectuer píše: Tí jednoduchší to tak vnímajú s áutami, ale väčšina myslia v kW. Sila zrýchlenia nie je. Je sila alebo zrýchlenie F=m*a alebo a=F/m. Zrýchlenie sa určuje od hmotnosti a sily. Čas na dosiahnutie 100km/h je populárny medzi adolescentmi.

Buky, chcem dokázať, že slnko je odzrkadlený mesiac, podporis ma?
Akord píše:
Gabča píše:Taky ... výkon motoru se sice uvádí v kW, ale lidi si taky zvykli sílu auta uvádět v náhradní jednotce, a to čas pro zrychlení na 100km/h. A to nejen proto, aby tam zohlednili hmotnost auta, ale prostě aby si pod tím uměli něco představit. Potřebují prostě vědět, jak dlouho trvá dosažení určité rychlosti, to normálnímu člověku řekne víc o výkonu auta než nějaké kW. Tedy, vnímají výkon jako sílu zrychlení.
No akorát z nečeho takového neplyne informace o hmotnosti auta a kritérium je použitelné pouze pro srovnání aut o približne stejné hmotnosti. Práveže je v tomto pohledu hmotnost zohlednena docela špatne. Nejlehčí auto s nejmenším výkonem motoru se bude zdát podle takového kritéria nejvýkonnejší. A je tím i docela po definici podobné jednotky výkonu.
Ahoj,
vždyť já vím, taky jsem to tam psala. .. Ta jednotka "pro jednodušší lidi" :D je totiž dokonce v sekundách, opravdu už to víc zjednodušit nejde, to je právě to zahrnutí hmotnosti. Ale není to nutné, klidně by šlo udávat, že daný motor (je jedno kolik váží příslušné auto) má sílu v Newtonech: např. 1000 kg*100km/h /10sec. tj. cca necelých 3kNewton. Tenhle údaj se už dá použít dále, a pokud auto váží zrovínka oněch 1000 kg, tak to vydělíme , převrátíme a zjistíme, že tento motor dokáže toto auto urychlit na rychlost 100 km/h za 10 sec.

Já vám dám ty vaše trapný sekundy na minus třetí a podobný nesmysly :D :D .. Ne, neberte si to jako urážku, jediný blázen tu jsem já ale mě to prostě baví. Baví mě, že může existovat nezávislý jednodušší poled na to samé, ikdyž jak říkám .. na funkci to nemá vliv :D

Drontea Totalis
Odskočila som si od plotny. Gábina, naučíme chlapcov fyziku základnej školy?


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Gabča »

lectuer píše: Odskočila som si od plotny. Gábina, naučíme chlapcov fyziku základnej školy?
:D :D Jasně 8)
ještě ale se musím vzdělat v tomhle..


Napadl mě zdánlivě jednoduchý početní příklad pro všechny zde:

Máme auto vážící 1000 kg, s motorem 50kW. Za kolik sekund při zanedbání tření dosáhne rychlosti 100 km/h?

(Pochybuji, že ikdyž díky kW víte údajně vše, že to zvládnete spočítat - ale možné je vše :roll: ).


Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
lectuer píše: Odskočila som si od plotny. Gábina, naučíme chlapcov fyziku základnej školy?
:D :D Jasně 8)
ještě ale se musím vzdělat v tomhle..


Napadl mě zdánlivě jednoduchý početní příklad pro všechny zde:

Máme auto vážící 1000 kg, s motorem 50kW. Za kolik sekund při zanedbání tření dosáhne rychlosti 100 km/h?

(Pochybuji, že ikdyž díky kW víte údajně vše, že to zvládnete spočítat - ale možné je vše :roll: ).
Pri zanedbanom trenia sa nepohne z miesta. Motor môže mať aj 100kW. Je to dobre? :D :D aj, teraz som niečo prezradila :D :D


Iná ľahšia otázka:
Idú dve autá proti sebe rýchlosťou 50km/ha zrazí sa. Akou rýchlosťou sa zrazilo každej z nich s tým druhým?


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od Gabča »

lectuer píše: Pri zanedbanom trenia sa nepohne z miesta. Motor môže mať aj 100kW. Je to dobre? :D :D aj, teraz som niečo prezradila :D :D
Vlastně máš pravdu :good: :good: tření potřebujeme abychom se hnuli :idea: ;) . No, ale ... snad můžeme nějak zanedbat úbytky rychlosti, anebo si je můžete i klidně spočítat.. .. Těch 100 kW mi nedocvakává :oops: .

Takže znovu:

Máme auto vážící 1000 kg, s motorem 50kW. Za kolik sekund při zanedbání tření dosáhne rychlosti 100 km/h?


Uživatelský avatar
lectuer
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: ned 01 lis 2009 14:32
Bydliště: Vysočina

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od lectuer »

Gabča píše:
lectuer píše: Pri zanedbanom trenia sa nepohne z miesta. Motor môže mať aj 100kW. Je to dobre? :D :D aj, teraz som niečo prezradila :D :D
Vlastně máš pravdu :good: :good: tření potřebujeme abychom se hnuli :idea: ;) . No, ale ... snad můžeme nějak zanedbat úbytky rychlosti, anebo si je můžete i klidně spočítat.. .. Těch 100 kW mi nedocvakává :oops: .

Takže znovu:

Máme auto vážící 1000 kg, s motorem 50kW. Za kolik sekund při zanedbání tření dosáhne rychlosti 100 km/h?
Trenie o vozovku som mala na mysli :D
Keby si im dala maximálne otáčky motora s týmto výkonom, prevodový pomer a krútiaci moment, niekto by to mohol spočítať
:D
Končím, musím robiť večeru. Maj sa


Maj odvahu používať vlastný rozum. Immanuel Kant
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: No spánem bohe aj z batohem

Příspěvek od A(&F) »

Gabča píše:Takže znovu:
Máme auto vážící 1000 kg, s motorem 50kW. Za kolik sekund při zanedbání tření dosáhne rychlosti 100 km/h?

... stálo by ještě doplnit: ... ideálního areodynamického tvaru OR ve vzduchoprázdnu , ... protože ináč pak budeš muset "zanedbávat" i odpor vzduchu ... :D

... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Universum“