Homemade jadra práškové a iné

Rôzne informácie o kluboch, ich aktivitách, aktuálne správy z domova i zo sveta ako i rôzne návody, inzeráty a podobne. Ale viac ako v minulosti sa budeme zameriavať na voľnú energiu.

Moderátor: Waldes

Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od poota »

Ale ovšemže máš pravdu - je to pořád ten Teslův princip dostatečně krátkého impulzu, po kterém se dá odčerpávat "protiproud", který vzniká jako reakce "prostředí" na ten impulz. Jenom je oscilátor nahrazen tím přepínáním, které tuším že Slávek nazval trefně trkačem.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

lajos píše:Zlaté C jádro-dost dobré. ......
Nie úplne tak, všimni si je rozrezané po dĺžke nie po šírke ako naše ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od lajos »

Si myslím že je to úplně fuk jestli ho řízneš podélně nebo příčně, rozdíl je jenom v tom kterou cívku budeš muset motat i s jádrem, nebo řekni co máš na mysli milí Waldesi


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

lajos píše:Si myslím že je to úplně fuk jestli ho řízneš podélně nebo příčně, rozdíl je jenom v tom kterou cívku budeš muset motat i s jádrem, nebo řekni co máš na mysli milí Waldesi
Pochopil som, nie na MEG som zrovna nemyslel, aj keď aj naň by bolo výhodnejšie takéto, lebo lahšie sa motajú malé primárne spolu s jadrom ako veľké sekundárne. Ide mi skôr o to, že by som potreboval niečo podobné ako C I, už som rozhodnutý ich v najhoršom prípade si aj navinúť sám, len neviem kde zohnať materiál, ide o generátor, takže žiaden ferit ani plné železo. Našiel som síce firmu, Z Frýdku-Místu ktorá vyrába aj na zákazku ale to by som sa asi nedoplatil. Oni ale dodávajú celkom zaujímavé jadro :
Obrázek
Čo poviete ako stvorené na MEG, nie ? Stačí skrátiť jeden stredný stĺpik o hrúbku magnetu ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Waldes píše:.... Našiel som síce firmu,...
:) Čmuchej Waldo. Já když honil někoho, kdo by mi udělal první prototyp, pohybovaly se ceny mezi 1 200 a 7 000 doláčema. Některý lidi jsou praštěný. Za těch 1 200 jsem to vzal. Dokud se nezeptáš, tak nevíš. Lez po mrňavých šopech, ale ne vždy je veliký horší. Sem tam narazíš na někoho, kdo ti bude fandit a udělá za velice rozumný poplatek. No, a proč bys chtěl motat cívku na jádře? To musí být děsná práce. Dřevěnej špalek vhodného průřezu říznutý do dvou klínů proti sobě a provrtaný, na šroub a na soustruh s tím, pokud to od nikoho neseženeš za rozumný peníze. Jádra by zas tak drahá být neměla.

Co se toho obrázku týče, asi by sis udělal službu trochu popočítat. Od oka je to jádro na dost silný magnetický flux distribučního standartního 3 fázáku. Na MEG s feritem to bude velice předimenzované, pokud ten ferit nebude aspoň tak tlustej jak ta noha. Taky nevím, jak bys chtěl dělat MEG. 4ranej jako v patentu, nebo jenom dvoukřídlovej? U toho 4raňáku by asi bylo nejjednodušší to poskládat z I plechů.

Hele, mám na kompu takový docela fajn malý prográmek co jsem ulovil před nějakými třema roky na počítání traf. Není to přímo profi, ale zatraceně lepší než střílet trafo od pasu, specielně jádro. Můžu Ti to poslat. Jede pod windowsama, měl jsem to na 98 ale XP to taky vzaly. Neláduje se to ale do windows, jede to samostatně. Mám dokonce pocit, že je snad tady http://www.sklaic.info/electronics/ Jo je. Je to popsaný v anglině, ale ono se to dá i vydedukovat vyzkoušením jak to fachá. Je to grafika a podle slovníku jen pár příkazů.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od lajos »

Slávku, program?? Si se nějak zamerikanizoval teda zkanaďanizoval, mně zatím v tomto životě pořád stačilo číslo 45, ohmova násobilka a trafo bylo spočítané.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od A(&F) »

... Lájo, představ si, že mně to nestačilo ... :D ... jo, pro síťový kmitočty a železný jádra je to v poho, ale jakmile jsem páchal první měnič fachající na vyšší frekvenci, tak už jsem musel nastudovat pár nových vzorečků ... :) ...... jinak je pravdou, že to je obyčejný počítání ... (+ na obranu Slávka uvedu jen to, že není elektronik ... ;) ) ...

PeS: ... jinak pro std. trafa je na netu hafo online kalkulaček ... např. i u Danyka ... http://danyk.cz/vypocty.html ... (č.15) ... a vztahy jsou velmi hezky osvětleny u "Žirafky" http://www.zirafoviny.cz/modules/news/a ... toryid=107 (teda pokud by to někdo potřeboval) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Slavek Krepelka »

lajos píše:Slávku, program?? Si se nějak zamerikanizoval ...
:D No, já mám problém s tím, že jak poznamenal Anri, v elektrice jsem analfabet. To ale není vše. Vždycky se mi numírka vysmekávaly z rukou a proto jsem se naučil skládat "spread sheets" (excel) který ty numírka dávaj dohromady bezchybně. Navíc, poskládat prográmek na něco vezme dejme tomu i pár týdnů, někdy jen hodin, podle složitosti, ale pak už je to růžová zahrada a pokud člověk neco počítá častěji, móc se to vyplatí. Začal jsem s programama na odhadování cen zakázkových výrobků, tedy :laugh: desetitisícových až milonových průmyslových systémů (jenom mechaniku). Ono když máš spočítat cenu několika nerezových hrnců třeba aj s mixerama a motorama pro chemičku, vezme to na papíře i několik dní. To samý vezme poskládat základní program s tím, že je upravitelný a doplnitelný a odhad pak už vezme jen pár hodin a člověk navíc neriskuje, že se někde sekne třeba o desetinou čárku a podobný mňamky, což je vždycky hodně drahý. Odtud byl už jen skok ke kdečemu jinému. Princip je stejný. Dá se v tom dělat i spusta geometrie a dynamiky a kde co. No a proč bych si nepůjčil aj jinde a trápil se s něčím, co už dal dohromady někdo jiný, kdo věděl co dělá, na rozdíl ode mne? Říkám tomu pokrok.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

Momentálne chcem vyrobiť takéto jadro pre 3 fázový MEG :

Obrázek

Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od la »

Železný nanoprášek http://www.nanoiron.cz/cs/produkty


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

Po dlhšej odmlke sa vraciam ku téme. Medzi časom som si čo to viac naštudoval o magnetických materiáloch. Neviem prečo som si vždy myslel, že kremík sa pridáva do trafo plechov pre zlepšenie magnetických vlastností. No pravda je vlastne iná. Pridáva sa ho toľko aby sa čo najviac zvýšil jeho merný odpor, čím sa čo najviac obmedzia vírivé prúdy ale magnetické vlastnosti sa až tak nezhoršia !!! Pri materiály Sendust, ktorý nie je vlastne žiadna novinka, bol vynájdený ešte v roku 1936 ! kde je časť kremíku nahradená hliníkom je situácia nie až tak jednoznačná, viď ALNICO ... No má jednu vlastnosť, ktorá sťažuje všeobecné použitie, je tvrdý, takže žiadne valcovanie plechov, ťahanie drôtov !!! Obchádza sa to cez lisovanie práškov a spekanie (sintrovanie) no na domácu výrobu to nie je. Viď Akordove praktické pokusy.
Takže na experimenty zostávajú tieto možnosti :

1.) Ak potrebujete vysokú frekvenciu a nemusí byť vysoké magnetické sýtenie teda všetky pulsné zdroje a podobné môžete použiť feritové jadra ...

2.) Ak je podmienka veľký magnetický tok ale frekvencia je nízka teda na generátory, motory a podobne sú vhodné trafo plechy, drôty a v najhoršom prípade železný prášok v nejakom pojive ...

3.) Ak potrebujete veľký magnetický tok a vysokú frekvenciu ostáva Vám použiť nanokryštalické jadra (metglas). Je to žiaľ bohu stále drahé ale čo do parametrov priam ideálne. Práve pre túto kombináciu nárokov bolo takéto jadro použité aj pre MEG. Jadrá navinuté z takejto pásky majú úžasne parametre, čo potvrdil a prakticky odskúšal aj Akord. Len keby to nebolo také drahé ...

4.) Tí čo majú možnosť a chuť môžu vyskúšať nanokryštalické prášky v nejakom pojive, (epoxi) viem už o viacerých firmách, ktoré takto vyrábajú jadrá a majú vlastnosti lepšie ako ferit. Tu ostáva pole otvorené pre experimenty.

Pre moje osobné experimenty by som potreboval prášok, polotovar z ktorého sa lisujú a potom vypaľujú feritové jadra hmotu niečo ako H12, H22. Keby niekto pracoval vo firme kde vyrábajú magneticky mäkký ferit alebo aspoň poznal niekoho takého, prijal by som kontakt. Keďže mi nejde o výrobu ale hlavne o overenie istej myšlienky možno by pomohlo ak by niekto vedel vysvetliť postup výroby takého polotovaru aby som niečo podobne mohol spackať doma, Fe2O3 mám.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

Ak má niekto dostatok volného kapitálu na ebay predáva niekto kilogram metglassovej pásky za necelých 200 Đ aj s poštovným ... http://www.ebay.com/itm/1-KG-Roll-of-Al ... 1e93d32c60 Mať toľko tak neváham okamžite kupujem a navíjam super jadro ! Akord ty si spomínal, že by sa aj tebe zišlo ...

Waldes.

P.S.: Teraz som našiel ešte lepšiu ponuku http://www.ebay.com/itm/Metglass-nanocr ... 4adf1cda2e len 30 Đ za kilo plus poštovné, to je už cena pri ktorej už začínam uvažovať aj ja ... dokonca na výber šírku pásky 25 a 40 mm fňuk, fňuk. Je to niekto z Kanady, Slávku ty ?


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Waldes píše: Teraz som našiel ešte lepšiu ponuku ...
... Price is $30 per kilo (2.2 Ib). You need to specify. Average weight for roll is 3 kg or little over for 25 mm tape but for 40 mm could be up to 5.5 kg. Ask about total before you pay as weight of particular roll need to be weighted and price calculated. ask about total and wait fotr proper invoice with GST. To Canadian address shipping will vary

Cena U$ 30 je za kilo, ale prodávaj po celých rolích. Průměrná váha role je 3kg a je třeba specifikovat kolik je požadováno. Role může vážit až 5.5 kilo. Má se nejdříve objednat a počkat na fakturu, pak teprve zaplatit. Posílají prý po celém světě a Česko v tom je, takže Slovensko určitě taky. Poštovné bude extra a cca 5kg balík z Kanady poštou lodí bude kolem C$ 40 - 60 minimálně, ale firma si může říct cokoliv. To nemluvě o clu, pokud nějaké a asi taky nějaké daně. Navíc je to aukce, takže i když na to zatím nikdo nebidoval, kdo ví, za kolik se to prodá, ale vypadá to na nezájem. Nějak nby ses s nima musel domluvit.

Sice z Kanady jsem, ale momentálně pryč. Nicméně posílat v rámci Kanady a pak sem je zase dražší, i kdybych tam byl.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Waldes »

Slavek Krepelka píše:
Waldes píše: Teraz som našiel ešte lepšiu ponuku ...
... Sice z Kanady jsem, ale momentálně pryč. Nicméně posílat v rámci Kanady a pak sem je zase dražší, i kdybych tam byl.
Ahoj Slávku,
tá moja otázka "Je to niekto z Kanady, Slávku ty ?" mal byť asi nepodarený pokus o vtip, že či to predávaš ty ...

Keby som mal toľko voľnych peňazí tak by som to asi kúpil ale dával som to sem skôr pre tých majetnejších a zároveň skúsenejších ako napríklad Akord, ktorí by to aj prakticky využili.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Homemade jadra práškové a iné

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Waldes píše: ... mal byť asi nepodarený pokus o vtip, že či to predávaš ty ...
:oops: Blbě jsem to přečetl. "to" jsem si přečetl anglicky, takže jako "tu". Ještě mi někdy mozek takhle, ba i jinak, zakoktá.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Asociacie UFO Badatelov - http://www.aufob.org“